Plany lotniska w Pradze do 2030 roku
Szybsza odprawa, lepszy zakres usług, parkingi i nowe bezpośrednie połączenia. Po kryzysie pandemicznym lotnisko w Pradze przedstawiło plany rozwoju na nadchodzące lata. W rezultacie pasażerowie mogą spodziewać się większego komfortu podczas podróży, począwszy od podróży na lotnisko.
Reklama
Plany rozwoju lotniska do 2030 roku przyniosą 200 bezpośrednich połączeń, 37 tras długodystansowych i 10 tys. miejsc parkingowych. Wreszcie, lotnisko będzie neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Komentując plany na przyszłość, Jiří Pos, prezes zarządu Portu Lotniczego Praga, stwierdził, że rozwój lotniska będzie oparty na zasadach zrównoważonego rozwoju, innowacji i kompleksowości.
- Cieszymy się, że zatwierdzono aktualizację naszej długoterminowej koncepcji i strategii rozwoju, której jednym z głównych filarów jest plan zwiększenia przepustowości lotniska. Koszty realizacji pierwszego etapu szacujemy na 32 miliardy koron. W tym kontekście chciałbym podkreślić, że żadne projekty rozwojowe nie będą finansowane przez podatników. Koszty realizacji wszystkich wizji i planów pokryjemy z własnych środków finansowych - powiedział.
Praskie lotnisko odgrywa istotną rolę nie tylko w rozwoju turystyki, ale także całej gospodarki.
- Dlatego w pełni popieramy rozwój Portu Lotniczego Praga im. Václava Havla. Dzięki temu lotnisko przyczyni się do napływu inwestycji, bogatszej gospodarki i wzrostu handlu międzynarodowego. Cieszę się, że po niedawnym zarządzaniu kryzysowym, kierownictwo spółki może kontynuować koncepcję opracowaną na nadchodzące lata. Zarząd lotniska zweryfikował plany rozwoju, a proponowana strategia została zatwierdzona przez Ministerstwo Finansów - mówi Zbyňek Stanjura, minister finansów Republiki Czeskiej.
Lotnisko im. Václava Havla w Pradze będzie konkurencyjnym węzłem lotniczym obserwującym nowe trendy i ofertę:
- Wygodne połączenie komunikacyjne z centrum Pragi (połączenie trolejbusowe o wystarczającej przepustowości od 2024 r., połączenie kolejowe do 2030 r.)
- Wystarczająca przepustowość obsługi pasażerów i samolotów (2029-2033)
- Przyspieszone procesy odprawy (częściowo od 2024 r.)
- Nowe bezpośrednie połączenia, atrakcyjne połączenia dla podróżnych z zagranicy (stopniowo, począwszy od teraz)
- Rozszerzona oferta sklepów, restauracji, usług, w tym parkingów i zakwaterowania (stopniowo, począwszy od tego roku i w ciągu 2024 r.)
Do 2030 r. rozwój lotniska ma zapewnić:
- 200 bezpośrednich połączeń (obecnie 160)
- 37 tras długodystansowych (obecnie 21)
- 10 000 miejsc parkingowych (obecnie 6 500)
- 16 000 m² sklepów i restauracji (obecnie 11 000)
- 600 pokoi hotelowych (obecnie 380)
- 10 500 m² poczekalni (obecnie 2 100 m²)
Rozwój i rozbudowa terminali zwiększy przepustowość do 21,2 mln pasażerów i podwoi szczytową przepustowość godzinową.