Baltona: 35,6 mln zł zysku netto w 2022 roku

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
2 października 2023 12:10
Baltona zamknęła rok 2022 z wynikiem 35,6 mln zł zysku netto.
Reklama
Wyniki pierwszego półrocza również wskazują na wzrosty przychodów. Baltona zwiększyła w pierwszej połowie 2023 r. liczbę klientów do ponad 3 mln osób, czyli o 36 proc. w odniesieniu do tego samego okresu w 2022 r.

Firma po okresie restrukturyzacji, która rozpoczęła się z chwilą przejęcia nadzoru przez PPL, sukcesywnie umacnia swoją pozycję na polskim rynku, przekonują przedstawiciele spółki.

- W ubiegłym roku Baltona wypracowała 35,6 mln zł. zysku netto. Jest to doskonały wynik, zwłaszcza jeśli odniesiemy go do 60,6 mln zł. straty w przedpandemicznym 2019 roku. Wskazuje to, że kierunek zmian i rozwoju, jaki wytyczyliśmy jest słuszny i przynosi efekty. Potwierdzają to także dane tegoroczne. W pierwszym półroczu 2023 r. przychody Baltony wzrosły do 379,2 mln zł., czyli o 44 proc. rok do roku – podkreśla Bogdan Romaniuk, członek zarządu PHZ Baltona S.A.


Firma weszła do Grupy Kapitałowej PPL w 2020 roku. Od tego momentu rozpoczął się proces restrukturyzacji firmy oraz jej zobowiązań finansowych, konsolidacji, odbudowy znaczenia i wartości marki. Wszystkie działania w restrukturyzacji Baltony zostały przeprowadzone na zasadach rynkowych, co zostało potwierdzone w odpowiednich testach prywatnego inwestora i wierzyciela. . W sumie PPL zainwestował w Baltonę ok. 500 mln zł w różnych formach finasowania. Romaniuk nie potrafił powiedzieć, kiedy ta potęzna inwestycja ma szansę się zwróci się. Wyraził tylko nadzieję, że powinno nastąpić to niebawem.

- Przejmując Baltonę, musieliśmy zmierzyć się z szeregiem wyzwań. Najważniejsze z nich to znaczne zadłużenie spółki, brak klarownej strategii oraz nieefektywna struktura. By ratować firmę, musieliśmy także pozyskać odpowiednich menedżerów. Pierwszym krokiem było powołanie nowego Zarządu, w którego skład weszli doświadczeni menedżerowie z branży handlowej. Wspólnie z nowym Zarządem, który zawsze mógł liczyć na nasze pełne wsparcie, wyznaczyliśmy cele i uporządkowaliśmy strukturę – mówi Stanisław Wojtera, prezes Polskich Portów Lotniczych S.A.

Baltona jest jednym z najstarszych polskich przedsiębiorstw, założonym zaraz po II wojnie światowej. Funkcjonuje nieprzerwanie od 77 lat. Od 2020 roku, po około 10 latach przerwy, ponownie należy do Skarbu Państwa. Aktualnie firma koncentruje się na trzech filarach biznesowych – sprzedaż detaliczna dla pasażerów (travel retail), gastronomię (F&B) i shipchandling, czyli zaopatrywaniu statków.

Modernizowane są sklepy bezcłowe i lokale gastronomiczne marki w portach lotniczych: Katowice-Pyrzowice, Warszawa-Modlin, Warszawa-Radom, Rzeszów-Jasionka (3 kw. 2023) oraz Poznań-Ławica (4 kw. 2023/1 kw. 2024). W 2023 r. na inwestycje przeznaczono ponad 32 mln zł, z czego 15 mln zł trafiło do portu na Sadkowie. Baltona zarządza 38 sklepami w Polsce (w tym roku zostanie uruchomiony kolejny sklep na lotnisku w Zielonej Górze). Posiada również trzy punkty za granicą (dwa w Rumunii i jeden we Francji) oraz 14 lokali gastronomicznych. W ramach GK Baltona pracuje aktualnie 745 osób.

Fot.: Materiały prasowe, K.Loga-Sowiński


Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy