W 30 minut przez Atlantyk. Nowy projekt samolotów ponaddźwiękowych

Tomasz Kasprzyk - Profil Tomasz Kasprzyk
13 września 2023 08:55
W Stanach Zjednoczonych trwają prace nad projektem nowego hipersonicznego samolotu, który mógłby pokonać Atlantyk w pół godziny.
Reklama
Departament Obrony Stanów Zjednoczonych wraz z Naval Research Laboratory (NRL) i Uniwersytetem Centralnej Florydy (UCF) pracują nad projektem nowego hipersonicznego silnika samolotowego, który umożliwiłby latanie z prędkością od sześciu do nawet siedemnastu Machów. Dzięki temu, możliwe byłoby pokonanie trasy Nowy Jork-Los Angeles w mniej więcej dwadzieścia minut, natomiast Nowy Jork-Londyn w mniej więcej pół godziny.

- Większość silników hipersonicznych ma konstrukcję stałą ze względu na wymagające warunki lotu. Nasze badania pozwolą na wzrost wydajności dzięki konfigurowalnemu układowi silnika, który automatycznie optymalizuje swoje powierzchnie w celu maksymalizacji mocy, ciągu i odległości przesuwu, co jest pierwszym tego rodzaju rozwiązaniem w przypadku silników hipersonicznych - powiedział cytowany przez Rzeczpospolitą Kareem Ahmed, profesor na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Lotniczej UCF.


Prace nad samolotami naddźwiękowymi są prowadzone od ponad pół wieku. W przeszłości pasażerowie mieli okazję podróżować na pokładzie francusko-brytyjskiego Concorde'a, a także sowieckiego Tupolewa Tu-144. Prace nad ponaddźwiękowym samolotem pasażerskim prowadził również Boeing, który miał wprowadzić na rynek model 2707, którym były zainteresowane przede wszystkim nieistniejące od 1991 roku linie Pan Am. Obecnie trwają prace nad samolotem firmy Boom Supersonic, którego loty pasażerskie rozpoczną się najwcześniej w 2030 roku. Więcej na ten temat w artykule "Boom Supersonic opóźnia swój projekt. Czy powrót samolotów ponaddźwiękowych okaże się fiaskiem?". Co więcej, produkcją samolotów hipersonicznych zainteresowane są również Chiny.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy