PiS zamierza sprzedać teren Lotniska Chopina?

29 sierpnia 2023 08:30
10 komentarzy
Posłowie Michał Szczerba i Dariusz Joński przeprowadzili kolejną już kontrolę poselską, która tym razem miała ujawnić "ostatni skok PiS-u", a dokładniej kroki zmierzające do likwidacji Lotniska Chopina i wystawienia należących do niego gruntów na sprzedaż. Doniesieniom zaprzeczył Marcin Horała.
Reklama
Nie jest tajemnicą, że powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego ma wiązać się z zakończeniem komercyjnej działalności Lotniska Chopina. Już za nieco ponad dziesięć lat flagowa inwestycja rządu ma obsługiwać przeszło czterdzieści milionów pasażerów w skali roku, całkowicie przejmując ruch stołecznego Okęcia. Kontrola Koalicji Obywatelskiej doprowadziła Michała Szczerbę i Dariusza Jońskiego do decyzji Stałego Komitetu RM z dnia 25 maja 2023 roku, która przesądza o likwidacji Lotniska Chopina wraz z rozpoczęciem działalności Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- Nikt nikogo z mieszkańców czteromilionowej aglomeracji warszawskiej, z mieszkańców Polski, nie zapytał w tej sprawie o jakiekolwiek zdanie - grzmią posłowie Koalicji Obywatelskiej.

W toku przeprowadzonej kontroli poselskiej udało się ustalić, że teren Lotniska Chopina ulega stopniowemu wyprowadzaniu ze Skarbu Państwa na rzecz Portów Lotniczych, a następnie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Kolejnym krokiem ma być powołanie spółki celowej.


- Spółki celowej, która ma upłynnić te wszystkie nieruchomości inwestorowi - doprecyzował Michał Szczerba.

Okazało się, że już w pierwszych miesiącach trwającego roku doszło do wyposażenia Portów Lotniczych w grunt Skarbu Państwa o wartości przeszło trzech miliardów złotych, co ma dowodzić stopniowej realizacji planu rządzących, odkrytego przez posłów. Szacuje się, że teren Lotniska Chopina (przeszło sześćset hektarów w bezpośrednim sąsiedztwie miasta) może być wart nawet dziesięć miliardów złotych.

Marcin Horała nazwał kontrolę poselską Koalicji Obywatelskiej dezinformacją, oskarżając Platformę Obywatelską o rzekomą chęć sprzedania terenów Lotniska Chopina w 2010 roku za kwotę jednego miliarda euro. Pełnomocnik Centralnego Portu Komunikacyjnego podał, że nie zapadła żadna decyzja o likwidacji Lotniska Chopina, a rozstrzygnięcie Stałego Komitetu RM odnosiło się tylko do przeniesienia ruchu komercyjnego do powstającego Portu Solidarność. Ponadto, Marcin Horała zapewnił, że przeniesienie gruntów do spółki państwowej zostało uregulowane ustawowym zakazem prywatyzacji.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
jsg 2023-09-01 19:07   
jsg - Profil jsg
@demar: od Michaliny12 możesz jedynie otrzymać 'czarujące odpowiedzi'. Poniżej kilka z nich:
1) Do jsg: jak ja się cieszę ze to Ty możesz sobie kiwnąć tylko swoim palcem w lewym bucie i na pewno nie będziesz decydować o tym czy lotnisko w Radomiu będzie otwarte czy zamknięte ????????????
2) Do jsg: widac ze komentarze pisza te same osoby co uznają się za wielkich znawców i fachowców. Tylko co z tego ze Modlin miał setki tysięcy odprawionych pasażerów jak Ryanarowi dopłacano za latanie. To dopiero jest bezsens żeby dopłacać linii lotniczej za to ze lata z Modlina!!! Logika komentujących jest porażająca i tragiczna wręcz. Ja wiec proponuje żeby te osoby podjęły prace w samorządzie województwa i zapoznały ile to Mazowsze beceluje za te „renomowane” linie lotnicze .
3) Do air: ale ty jestes prymitywny w swoich komentarzach. LOT em nie latają tylko wiesniacy z Podhala tylko również biznes i klasa średnia. Leciałam właśnie do Baku. Samolot zapełniony w 100 procentach . Pasażerów z Polski było może z 10 reszta to ruch tranzytowy. Jesli twierdzisz ze nie chcesz narodowej linii lotniczej to jestes po prostu głupi a głupotę trudno komentować .
4) Do jsg: nie napinaj się tak bo Ci gumka od majtek pęknie. Na razie Twoje komentarze są tak głupie i nieracjonalne iż nie widzę żadnego sensu żeby publicznie odpowiadać na Twoje pytania. Jak zmądrzejesz to będziemy rozmawiać.
5) Pseudoartykul pisany przez pseudospecjaliste o wyimaginowanych problemach. Trzeba jednak przyznać i to wprost ze chyba autorzy tych artykułów otrzymują jakieś gratyfikacje od tanich linii lotniczych bo trudno zrozumieć ta nienawiść i niechęć do narodowych linii lotniczych które są nasze własne i które chca rozwijać kierunki z lotniska w Polsce. To jest jakoś szok jak się czyta komentarze ludzi którzy żywią jakaś nienawiść i ogromna niechęć do tego co polskie.
6) Do rostar. Kolejny mądrala się odezwał. A skąd Ty wiesz dlaczego bilety z Chopina kosztują 2.400 a z Radomia taniej. Za wyjątkiem inwektyw pogardy i która jest zawarta powyżej nie masz nic do przekazania bos głupi i pusty jak bęben. To Państwo decyduje skąd Warszawiacy będą latać bo to inwestycja rządowa.jak bys był mądrzejszy to może bys zrozumiał ze Radom jest częścią północna Centralnego Okręgu Przemysłowego który obecnie jest infrastrukturalnie upośledzony i potrzebuje tej inwestycji. A warszawskie ogórki mogą trochę wcześniej wstać i ruszyć tyłek na to lotnisko.Chwała PiS ze myśli perspektywicznie bo to piękne nowoczesne lotnisko i ma wioskę więcej do zaoferowania niż psują buda w Modlinie która jest prywatnym lotniskiem Ryanair.
7) Do kurak03: Człowieku. Pitolisz ze aż czytać tego nie można. Radom stworzono po tożeby przejął ruch czarterowy i całych „tanich” linii lotniczych. Jest pewne zamierzenie i będzie ono realizowane właśnie przez Radom a Ty możesz śmiać się skakać do góry i tak niczego nie zmienisz. Lotnisko jest nowoczesne i bardziej wydajne niż Okęcie i Modlin. I nie bądź śmieszny : każde przedsiębiorstwo liczy koszty. Jesli to lotnisko będzie tańsze to wkrótce zaczną z niego latac tanie linie dla których nie liczy się żaden prestiż tylko koszty. A teraz po prostu jest okres popandemiczny wiec zwolniło się trochę miejsca po innych liniach na Chopinie. Nie będzie jednak to trwało wiecznie.!!! Ponadto ja dobie nie życzę jako podatniczka żeby moje podatki szły na wspieranie jakiegoś śmierdziela z Irlandii bo Modlin to jego prywatne lotnisko. To jest po prostu skandal i trzeba z tym skończyć.
demar 2023-09-01 11:22   
demar - Profil demar
@krzysiekl: przecież to nie jest już „dyskusja”: przekazanie gruntów Skarbu Państwa do Spółki Akcyjnej to operacja gospodarcza i finansowa.

Na tym polega sedno sprawy, że dokonano operacji finansowej dotyczącej gruntów związanych z lotniskiem Okęcie zanim wybudowano CPK. Zwiększono ryzyko dla wielu miliardów złotych podatnika.
krzysiekl 2023-08-31 09:20   
krzysiekl - Profil krzysiekl
demar, "zmieniać na Okęciu" a prowadzić dyskusję o tym co z Okęciem gdy będzie CPK to dwie różne rzeczy.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy