Północnokoreańska linia przywraca loty pasażerskie po trzech latach przerwy. Poleci do Władywostoku

Tomasz Kasprzyk - Profil Tomasz Kasprzyk
25 sierpnia 2023 09:35
1 komentarz
Narodowy przewoźnik Korei Północnej Air Koryo wznawia połączenia rejsowe po ponad trzech latach przerwy. Poleci do Pekinu i Władywostoku.
Reklama
Po ponad trzech latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19 i całkowitym zamknięciem się Korei Północnej na świat zewnętrzny, z którym i tak miała niezwykle ograniczone kontakty, jej narodowa linia lotnicza czyli Air Koryo przywraca regularne połączenia lotnicze. Pierwszymi dwoma kierunkami są Pekin, dokąd linia powróciła we wtorek (22.08), oraz Władywostok, dokąd przewoźnik poleci w piątek (25.08). Przed pandemią były to dwa kluczowe połączenia w siatce Air Koryo, która i tak była bardzo skromna. Prócz wspomnianych dwóch miast, linia latała także do Shenyang, Szanghaju, a także co ciekawe do Makau, gdzie północnokoreańscy dygnitarze korzystali z miejscowych kasyn. Na tę chwilę, swoich lotów do Pjongjangu nie przywraca Air China, która była jedynym zagranicznym przewoźnikiem tam obecnym. Jednak chińska linia odwoływała część rejsów z uwagi na niskie zainteresowanie.


Air Koryo to narodowa linia lotnicza Korei Północnej, która powszechnie uznawana jest za jedną z najgorszych na świecie, czego dowodem może być fakt, że jest to jedna z niewielu linii, która w rankingu Skytrax ma tylko jedną gwiazdkę. Ich aktualna flota bazuje na dwóch samolotach typu Tupolew Tu-204 o znakach rejestracyjnych P-632 i P-633. Co ciekawe, są to jedyne dwa samoloty we flocie, które nie są objęte zakazem lotów do Unii Europejskiej. Ponadto linia posiada w swojej flocie dwa tupolewy Tu-134, dwa Tu-154, cztery iły IŁ-62M, jednego IŁ-18, cztery antonowy An-24 i dwa antonowy An-18. Jednak na tę chwilę nie są one użytkowane w celach komercyjnych, a jedynie na potrzeby wojska i rządu Korei Północnej. Przypuszczalnie część tej floty mogła być wykorzystywana do obsługi nielicznych połączeń krajowych, o których jednak niewiele wiadomo ze względu na fakt, że bardzo ograniczona ilość informacji dociera zagranicę, a jeżeli już to często z opóźnieniem.

Ostatnie komentarze

cani 2023-08-25 10:45   
cani - Profil cani
"Air Koryo to narodowa linia lotnicza Korei Północnej, która powszechnie uznawana jest za jedną z najgorszych na świecie" tak może pisać ktoś, kto nigdy tą linią nie leciał. Powiem tak, bo doświadczyłem dwa razy lotu Air Koryo, raz ich An-148 i raz Tu-204. Oba loty super. Samoloty czyste, fotele wygodne. Serwis, jak na KRLD super. Dobre kanapki i hamburgery na pokładzie. Ciekawa oferta zakupów na pokładzie. Przemiła, uśmiechnięta, śliczna, niesfochowana ekipa pokładowa. Jedyne, do czego można się przyczepić, to do pewnej dozy propagandy na monitorach oraz zbyt słabo ustawionej klimy w samolocie, zbyt ciepło. Poza tym, super!
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy