Lotnisko Krywlany na liście strategicznych projektów Białegostoku

Tomasz Kasprzyk - Profil Tomasz Kasprzyk
17 sierpnia 2023 08:40
Projekt budowy białostockiego portu lotniczego Krywlany został wpisany na listę strategicznych projektów dla Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF).
Reklama
Budowa pasażerskiego portu lotniczego dla Białegostoku w Krywlanach jest projektem, który od wielu lat jest obiektem dyskusji i sporów. Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad we wszelkich dyskusjach wielokrotnie padały argumenty za i przeciwko budowie lotniska. Planowano również inwestycje, które odkładano w czasie. W maju 2012 roku wydano decyzję środowiskową dla budowy pasa startowego o długości 1300 metrów i szerokości 30 metrów z pętlami nawrotowymi, jak również 600-metrowej drogi kołowania, szerokiej na 10,5 metra. Na początku 2015 roku prezydent miasta Białystok podpisał z władzami Aeroklubu Białostockiego list intencyjny, który miał rozpoczął proces przekształcania sportowego lotniska w pasażerskie. Budowa pasa startowego, na którą zgoda została wydana w 2012 roku, rozpoczęła się w grudniu 2017 roku, a została zakończona niecały rok później, bo we wrześniu 2018 roku. Jednak dalsza rozbudowa lotniska stanęła pod znakiem zapytania. Na początku 2023 roku pojawiły się propozycje budowy w Krywlanach sklepu firmy IKEA. Jednak w ostatnim czasie ponownie wrócono do koncepcji budowy pasażerskiego lotniska, a jego projekt został uznany za strategiczny dla BOF, o czym poinformował prezydent Białegostoku.

- W porozumieniu z gminami Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, lotnisko Krywlany zostanie wpisane do listy projektów strategii BOF jako projekt warunkowy a jego wdrożenie będzie zależało od tego, czy Marszałek województwa podlaskiego, Artur Kosicki wynegocjuje możliwość realizacji projektu z Komisją Europejską. Czekamy na wynik rozmów - poinformował na Twitterze Tadeusz Truskolaski, prezydent Miasta Białystok.


Na tę chwilę, Białystok jest największym ludnościowo miastem w Polsce, które nie ma swojego lotniska, tak samo jak nie ma go północno-wschodnia część Polski. Najbliższe lotniska znajdują się w Szymanach i w Warszawie (Okęcie i Modlin). Stolica województwa podlaskiego liczy 293 tys. mieszkańców (stan na 30.06.2022), co plasuje Białystok na dziesiątym miejscu wśród polskich miast pod względem ludności. Wśród mniejszych od miast od Białegostoku, swoje lotniska mają Rzeszów, Radom, Zielona Góra czy wspomniany wcześniej Olsztyn. Ciekawostką jest że mniejsze są również Katowice, jednak są one częścią Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli, która liczy łącznie ponad dwa miliony mieszkańców.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy