14 mln pasażerów na lotniskach regionalnych
Na jedenastu polskich lotniskach regionalnych zrzeszonych w Związku Regionalnych Portów Lotniczych obsłużono w pierwszym półroczu trwającego roku przeszło 14 mln pasażerów.
Reklama
W okresie od kwietnia do czerwca trwającego roku podróżnych było 8,9 mln, czyli o 1,8 mln (26 proc.) więcej niż w analogicznym czasie rok wcześniej, co dowodzi postępującej odbudowie ruchu pasażerskiego. To również o przeszło 900 tys. więcej obsłużonych pasażerów niż w tym samym okresie sprzed czterech lat, na długo przed wybuchem globalnej epidemii.
- Ten kwartał był dla polskich lotnisk regionalnych okresem satysfakcjonującym i motywującym do dalszych działań, rozwoju oferowania dla naszych pasażerów. Wyzwaniem jest nie tylko budowa zdywersyfikowanej siatki połączeń lotniczych, ale również stałe podnoszenie jakości usług i obsługi naszych kluczowych klientów, czyli pasażerów - powiedział Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport i prezes zarządu ZRPL.
W rekordowym pierwszym półroczu z 2019 roku jedenaście lotnisk regionalnych przyjęło 13,5 mln pasażerów, czyli o 9 proc. mniej niż w 2023 roku. Najwięcej podróżnych obsłużono w Krakowie (4,3 mln), Gdańsku (2,6 mln) i Katowicach (2,2 mln). Na dalszych miejscach zestawienia znalazł się Wrocław, Modlin, Poznań, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Łódź i Olsztyn.
- Lotniska regionalne są ważną częścią systemu lotniczego w Polsce, w Europie i na całym świecie. Ich oferta stanowi niezbędne uzupełnienie dla strategicznych portów przesiadkowych. Są one również impulsem dla rozwoju społeczno-gospodarczego całego kraju, jak i swoich regionów, przyczyniając się do rozwoju turystyki zatrudnienia - dodał Włoszek.