Unijna pomoc dla lotnisk regionalnych zostanie przedłużona do 2027 roku

Tomasz Kasprzyk - Profil Tomasz Kasprzyk
10 lipca 2023 11:55
Komisja Europejska przedłużyła okres przyznawania pomocy dla lotnisk regionalnych państw członkowskich Unii Europejskiej do 2027 roku.
Reklama
Pierwotnie pomoc Unii Europejskiej dla lotnisk regionalnych miała obowiązywać zgodnie z wytycznymi z 2014 roku przez dziesięć lat, czyli do 4 kwietnia 2024 roku. Jednak z uwagi na liczne zawirowania związane z pandemią, kryzysem energetycznym oraz wojną na Ukrainie termin ten został o dodatkowe trzy lata. Pomoc ta będzie zatem obowiązywać do 4 kwietnia 2027 roku, dzięki czemu państwa członkowskie Unii Europejskiej będą mogły przeznaczać finanse na pomoc dla regionalnych portów lotniczych. Wszelkie kryzysy w pierwszej kolejności uderzają w mniejsze lotniska regionalne, ponieważ to właśnie z nich przewoźnicy w pierwszej kolejności się wycofują, co negatywnie wpływa na ich sytuację finansową. W ekstremalnych przypadkach może to doprowadzić do upadku i zamknięcia takiego portu lotniczego.


Aby uzyskać pomoc finansową, jednym z warunków jest to, że liczba pasażerów obsłużonych w ciągu roku musi być mniejsza niż trzy miliony. W Polsce są to lotniska obsługujące miasta takie jak Wrocław, Poznań, Łódź, Rzeszów, Lublin, Szczecin, Bydgoszcz, Olsztyn, Radom, czy Zielona Góra.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy