Modlin: W 2022 r. niewielka strata netto

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
6 lipca 2023 13:25
4 komentarze
Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin odnotował w 2022 r. zysk operacyjny i stratę netto.
Reklama
Lotnisko w Nowym Dworze Mazowieckim opublikowało swoje sprawozdania finansowe przed upływem ustawowego terminu, co nie zawsze było standardem tej spółki. Mazowiecki port jest własnością czterech udziałowców, z których dwóch tj. samorząd województwa mazowieckiego i Polskie Porty Lotnicze (PPL) pozostają w ostrym konflikcie od wielu lat. Umowa spółki modlińskiego portu wymaga jednomyślności w podejmowaniu kluczowych decyzji, co pozwala mniejszościowym współwłaścicielom blokować działalność inwestycyjną lotniska, z czego wielokrotnie korzystał PPL.


Przychody ze sprzedaży Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin (MPL) w 2022 r. wyniosły 80,2 mln zł. Oznacza to wzrost o 51,7 proc. względem 2021 r. i o 15,2 proc. w stosunku do 2019 r. W 2022 r. na modlińskim lotnisku gościło 3,1 mln pasażerów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w 2021 r. i o 1 proc. więcej niż w 2019 r. Liczba rejsów pasażerskich wyniosła 19510, czyli o 69,3 proc. więcej niż w 2021 r. i o 6,8 więcej niż w 2019 r. Średnia liczba pasażerów w jednym startującym albo lądującym samolocie zamknęła się kwotą 160, tj. o 10 podróżnych niższą niż w ostatnim roku przed pandemia, co jest konsekwencją gorszego wskaźnika wypełnienia miejsc (Seat Factor, SF).

Koszty operacyjne wzrosły względem 2021 r. o 19,6 proc. i wyniosły 83,2 mln zł. W stosunku do 2019 r. wydatki operacyjne spadły o 2,4 proc. W ub.r. największą pozycję kosztową stanowiły usługi obce (30 mln zł), wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne (24,3 mln zł) oraz amortyzacja (14,1 mln zł). Najwyższe podwyżki w stosunku do 2021 r. dotknęły pozostałe koszty rodzajowe (50,8 proc.) i zużycie energii i materiałów (37,2 proc.). Te ostanie były o wiele istotniejsze, bo wyniosły11,2 mln zł.

Saldo przychodów i kosztów operacyjnych spółki było pozytywne i złożyło się na zysk w wysokości 3,3 mln zł. Największy wpływ na zapewnienie tego dodatniego rezultatu miały dotacje w wysokości niespełna 5,5 mln zł, bo sam wynik ze sprzedaży był ujemny (-3 mln zł). EBITDA, a więc zysk operacyjny plus amortyzacja wyniósł 17,4 mln zł. Negatywne saldo działalności finansowej wynoszące prawie 3 mln zł zredukowało zysk brutto do kwoty 333 tys. zł, a konieczność zapłaty podatku dochodowego sprawiła, że ostatecznie spółka poniosła stratę w wysokości 349 tys. zł.

Suma aktywów MPL w 2022 r. wzrosła o 9 mln zł do niepełna 413 mln zł. Jest to głównie wynik zwiększenia kwoty inwestycji krótkoterminowych, a konkretnie środków pieniężnych w kasie i na lokatach bankowych. W 2022 r, kapitał zakładowy nie zmienił się i nadal zamyka się w liczbie 353 mln zł, choć faktycznie został podniesiony do 359 mln zł, co - w związku z pozwem PPL i trwającym procesem - zostało formalnie potwierdzone dopiero w maju br. Większość wskaźników finansowych została nieznacznie poprawiona. Niemniej cały czas wartość kapitałów obcych przewyższa o ponad 30 proc. kapitały własne firmy. Wskaźnik ogólnego zadłużenia spółki wynosi 57 proc.


Z powodu konfliktu wśród udziałowców spółki i braku zgody na nowe inwestycje nakłady na nie w 2022 r. nie przekroczyły 1 mln zł. Zarząd spółki 2023 r. chce ukończyć proces komercjalizacji rozbudowanej strefy handlowo-gastronomicznej w terminalu pasażerskim, uruchomić VIP Lounge, wdrożyć usługę rezerwacji internetowej na parkingach oraz rozpocząć budowę bazy paliw lotniczych przez Orlen Aviation. W sprawozdaniu nie ma słowa o konieczności rozbudowy terminala pasażerskiego i budowy nowych stanowisk postojowych dla samolotów, co jest od wielu sezonów palącą potrzebą nowodworskiego portu.

W 2023 r. szefowie spółki zakładają wzrost ruchu lotniczego do poziomu 3,2 mln podróżnych, czyli o 3,4 proc. Jednocześnie planują wykonanie 19,5 tys. pasażerskich operacji lotniczych, co oznacza status quo wobec rezultatów z 2022 r.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
krzysiekl 2023-07-07 08:54   
krzysiekl - Profil krzysiekl
Jak teraz Modlin zacznie zarabiać to będzie miejsce na inwestycje.
Jeszcze musza zmienić politykę cenową by nie było to czyste promowanie Ryanaira, gdyż w dotychczasowym rozwiązaniu każda inwestycja w Modlin to po prostu inwestycja w Ryanaira. Więc w tej sytuacji niech Ryanair sam sobie inwestuje.

Jak taryfa w Modlinie nie będzie premiować tylko jednego wielkiego przewoźnika, tylko identyczne stawki będzie mógł uzyskać ktoś mały kto uruchomi tylko kilka lotów, to wtedy jest miejsce na inwestycje ze środków publicznych.
usuniety 2023-07-07 07:48   
usuniety - Profil usuniety
jony niebywały. 8 lat sabotowania Modlina przez pisowski PPL? Głosowania przeciwko inwestycjom, emisji obligacji, kredytom . Sabotowali rozbudowę terminala, budowę drugiego pasa, przystanku kolejowego i połączenia z Modlinem, itp. ,itd. Jony zakłada, że wystarczy wsparcie mediów aby lotnisko się rozwijało! Do Radomia shutle bus za darmo z Warszawy i Kielc, a do Modlina blokada linii kolejowej? Swoich udziałów 28% w Modlinie PPL też nie chce sprzedać, bo straciliby głos w radzie nadzorczej i wpływ na blokowanie inwestycji?
krzysiekl 2023-07-06 15:34   
krzysiekl - Profil krzysiekl
Rzeszów jest obecnie bardzo zatłoczonym lotniskiem (blisko granicy z Ukrainą, więc to ważny punkt na mapie transportowej).
Widać to także po cenie hoteli w okolicy lotniska w Rzeszowie: ceny są wyższe niż np. w Warszawie.
Druga kwestia, Rzeszów nie ma niekorzystnych bardzo niskich stawek dla w praktyce jedynej linii lotniczej obecnej na lotnisku Modlin czyli Ryanaiera.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy