Rzeszów: Kosmiczny wynik finansowy za 2022 r.

6 lipca 2023 09:00
W 2022 r. port lotniczy Rzeszów-Jasionka osiągnął zysk netto, z którym nie może równać się nawet lotnisko Balice w Krakowie.
Reklama
W 2022 r. rzeszowskie lotnisko może pochwalić się najwyższym zyskiem netto wśród wszystkich polskich portów regionalnych. Port w rękach samorządu województwa podkarpackiego i Polskich Portów Lotniczych opublikował swoje sprawozdania finansowe za 2022 r. Lotnisko zlokalizowane w Jasionce jest bez wątpienia beneficjentem wojny w Ukrainie i roli jakiej w tym zbrojnym konflikcie przyszło mu odegrać. Dla spółki lotniskowej agresja Kremla na Kijów i pełnienie funkcji wojskowo-humanitarnego węzła logistycznego okazały się żyłą złota, choć ceną za ten sukces będzie konieczność gruntownego remontu drogi startowej w najbliższych latach.


Przychody ze sprzedaży rzeszowskiej spółki w 2022 r. wzrosły w stosunku do 2021 r. o niewiarygodne 767 proc. i wyniosły niespełna 437 mln zł. Jest to 611 proc. wpływów z 2019 r. Przychody z usług tankowania paliwa, które spółka oferuje stanowiły 56 proc. wszystkich wpływów. Nawet jednak po ich odjęciu, pozostałe 183 mln zł przychodów robi wrażenie. Wpływy wzrosły skokowo głównie z uwagi na obsługę naziemną, sprzedaż paliwa lotniczego oraz wynajem powierzchni gruntowej.

Według statystyk Urzędu lotnictwa Cywilnego w 2022 r. lotnisko w Rzeszowie obsłużyło 683 tys. pasażerów w 6233 operacjach lotniczych, a więc średnio na pokładzie samolotów goszczących w Rzeszowie, znajdowało się 109 podróżnych. Warto podkreślić, że ruch samolotów nierozkładowych z pomocą dla Ukrainy, stanowił większość startów i lądowań, bo port w swoim raporcie stwierdza, że w sumie w ub.r. wykonano aż 15 tys. operacji.

Skok wzrostowy miał też miejsce po stronie kosztów, co w przypadku zakupu paliwa lotniczego nie może dziwić. Koszty, po odjęciu wydatków na zakup paliwa (223,9 mln zł), wzrosły o 30 proc. Największą pozycją kosztową stanowiły wynagrodzenia i ubezpieczenia społeczne, które wyniosły 30,4 mln zł. Innymi dużymi pozycjami były amortyzacja (26,3 mln zł) i usługi obce (18 mln). W stosunku do 2021 r. najbardziej wzrosły, bo o 92 proc., te ostatnie. Warto podkreślić, że marża na sprzedaży paliwa wyniosła ok. 13 proc.

W efekcie zysk na działalności operacyjnej wyniósł 150,2 mln zł. EBITDA, a więc rezultat operacyjny bez uwzględnienia amortyzacji zamknął się dodatnia kwotą 176,3 mln zł. Niewielki deficyt z działalności finansowej ograniczył zysk brutto do 148 mln zł, a uiszczenie podatku dochodowego w wysokości 15,2 mln zł sprawiło, że finalnie zysk netto wyniósł 133 mln zł. Jest to bez wątpienia najlepszy rezultat finansowy spółki z Jasionki w jej historii.

Suma bilansowa podkarpackiej spółki lotniskowej w 2022 r. drastycznie wzrosła tj. o 193 mln zł i osiągnęła kwotę 709 mln zł. Ten ogromny skok dokonał się głównie z powodu zwiększenia udziału aktywów obrotowych. Zostało też zrealizowane podwyższenia kapitału przez współwłaścicieli na łączną kwotę 29 mln zł. Inwestycje rzeszowskiego lotniska zamknęły się kwotą ok. 29 mln zł. Natomiast w 2023 r. spółka zamierza przeznaczyć na zadania inwestycyjne ponad 50 mln zł. Dzięki osiągniętemu zyskowi i dokapitalizowaniu wszystkie wskaźniki finansowe spółki poprawiły się.


Kondycja finansowa przedsiębiorstwa z Jasionki jest stabilna i niezagrożona. Niemniej zarząd firmy zdaje sobie sprawę, że konflikt w Ukrainie może zostać zakończony i spółka stanie przed koniecznością poszukiwania innych źródeł przychodów zarówno w części dotyczącej obsługi pasażerskiej, jak i w segmencie cargo. Port lotniczy Rzeszów-Jasionka planuje rozwój organiczny, w którym najistotniejsze będą nakłady inwestycyjne na rozbudowę terminala pasażerskiego, równoległej drogi kołowania oraz stworzenia zaplecza magazynowo–logistycznego.

Fot.: Materiały prasowe.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy