Skytrax ogłosił najlepsze linie lotnicze na świecie

Marek Stus - Profil Marek Stus
21 czerwca 2023 09:35
1 komentarz
Singapore Airlines, Qatar Airways i japońska ANA to najlepsze linie lotnicze na świecie według najnowszego rankingu agencji SkyTrax. LOT wylądował niestety na dalekiej 86. pozycji.
Reklama
Wyniki tegorocznego rankingu zostały ogłoszone podczas uroczystej gali w trakcie trwającego Paris Air Show. Jego zwycięzcą zostały Singapore Airlines, który zdobyły tytuł "najlepszej linii lotniczej na świecie" po raz piąty w ponad 20-letniej historii rankingu. Singapurski przewoźnik został nagrodzony również za najlepszą klasę pierwszą. Drugą pozycję zajęły Qatar Airways uznane zarazem za linię oferującą najlepszą na świecie klasę biznes. Na podium znalazła się też ANA wyprzedzając o dwie pozycje swojego głównego konkurenta na japońskim rynku - Japan Airlines. Wśród europejskich przewoźników najwyższą pozycję zajęły Turkish Airlines (6. miejsce), a tuż za nimi uplasowały się Air France.


Wśród przewoźników niskokosztowych za najlepsze linie uznano ponownie Air Asia, zaś w Europie wygrała Volotea. Z kolei najlepszy produkt długodystansowy w tym segmencie rynku oferuje obecnie, zdaniem Skytrax, singapurski Scoot. Rynair znalazł się na 68. miejscu globalnego zestawienia wyprzedzając o 19 pozycji Wizzair'a.


Doceniono ponadto linie, które dokonały poprawy swoich usług. W tej kategorii pierwsze trzy lokaty zajęły kolejno Kuwait Airways, tajwański StarLux i islandzki PLAY. Przeglądając tegoroczny ranking warto zwrócić uwagę też m.in. na konsekwentny awans Saudi, która w obecnym zestawieniu znalazła się na 23. pozycji (poprawa notowania o 11 miejsc) oraz Fiji Airways z 36. pozycji na 15. Z kolei wyraźny spadek w rankingu zanotowała Lufthansa, która po tym jak niedawno odebrano jej tytuł "5-gwiazdkowej linii lotniczej" znalazła się poza pierwszą "20". Sporo stracił też Qantas notowany w ubiegłym roku na 5. miejscu a obecnie dopiero na 17. Pogarsza się niestety ocena Polskich Linii Lotniczych LOT. Nasz przewoźnik znalazł się w tym zestawieniu na dalekiej 86. pozycji (spadek o 13 miejsc w porównaniu do 2022 roku).


Za najlepszą linię regionalną w Europie uznane zostały po raz dwunasty z rzędu greckie Aegean Airlines (36. miejsce w rankingu). W USA tym razem wygrała Alaska (52. miejsce w rankingu), z kolei na kontynencie afrykańskim niezmiennie królują Ethiopian Airlines, które w generalnym zestawieniu zajęły 35. pozycję, a w segmencie przewoźników regionalnych - Royal Air Maroc (53. miejsce w rankingu). Najlepszą linią południowoamerykańską został natomiast LATAM (45. pozycja w rankingu).

Ponadto jak zwykle przyznano też nagrody w kilkudziesięciu bardziej szczegółowych kategoriach wyróżniając m.in. załogi, obsługę na lotniskach, najlepsze niezależne poczekalnie biznesowe, czystość w samolotach, oferowaną rozrywkę pokładową czy najlepsze klasy serwisowe.


Dwadzieścia najlepszych zdaniem Skytrax linii lotniczych na świecie w 2023 roku:

 1. Singapore Airlines
 2. Qatar Airways
 3. ANA All Nippon Airways
 4. Emirates
 5. Japan Airlines
 6. Turkish Airlines
 7. Air France
 8. Cathay Pacific
 9. EVA Air
 10. Korean Air
 11. Hainan Airlines
 12. Swiss Int’l Air Lines
 13. Etihad Airways
 14. Iberia
 15. Fiji Airways
 16. Vistara
 17. Qantas Airways
 18. British Airways
 19. Air New Zealand
 20. Delta Air Lines
Najlepsze klasy serwisowe:
 • klasa pierwsza - Singapore Airlines
 • klasa biznes - Qatar Airways
 • klasa ekonomiczna premium - EVA Air
 • klasa ekonomiczna - Japan Airlines
Najlepsze linie regionalne na świecie:
 • najlepsza linia regionalna na świecie: Bangkok Airways
 • Europa: Aegean Airlines
 • Ameryka Północna: Alaska Airlines
 • Ameryka Południowa: Azul Brazilian
 • Ameryka Centralna i Karaiby: Copa Airlines
 • Afryka: Royal Air Maroc
 • Australia i region Pacyfiku: Rex Airlines
 • Azja: Bangkok Airways
 • Azja Centralna: Azerbaijan Airlines
 • Indie i południowa Azja: Maldivian
 • Chiny: Juneyao Air

Ostatnie komentarze

sauvi 2023-06-21 19:06   
sauvi - Profil sauvi
Dlaczego "niestety"? LOT, jaki jest obecnie, każdy widzi.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy