Ryanair znów wygrał w sądzie. Tym razem przeciwko Włochom

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
25 maja 2023 09:30
Ryanair z radością przyjął wyrok europejskiego sądu ws. udzielenia publicznego wsparcia finansowego włoskim przewoźnikom w czasach pandemicznych. Sąd unieważnił zgodę Komisji Europejskiej na procedowanie państwowego dofinansowania.
Reklama
Wyrok podano do wiadomości publicznej wczoraj (24.05), choć irlandzki przewoźników zwrócił się do unijnego sądu już dwa lata temu. Ryanair zakwestionował zgodność publicznego wsparcia finansowego przez włoski rząd poszkodowanych w wyniku obostrzeń pandemicznych przewoźników, którym wydano włoską licencję operatorów lotniczych. Struktura dofinansowań wykluczyła irlandzkiego przewoźnika z możliwości ubiegania się o pomoc państwową. Sąd w Luksemburgu przyznał, że zgoda Komisji Europejskiej na procedowanie dofinansowania w wysokości 130 mln euro (ok. 585 mln złotych) została wydana w sprzeczności z unijnym prawem gwarantującym sprawiedliwą konkurencję.


- Komisja Europejska, zatwierdzając działania włoskiego rządu, działała w sprzeczności z unijnymi zasadami. Komisja nie ma prawa wspierać dyskryminujących schematów udzielania wsparcia publicznego, pomimo presji, z którą musi się mierzyć - skomentował przedstawiciel taniej linii.

Na początku trwającego miesiąca Sąd Unii Europejskiej orzekł, również na korzyść irlandzkiego przewoźnika, w podobnej sprawie dotyczącej publicznej zapomogi dla linii Lufthansa i Scandinavian Airlines. Ryanair uważa, że decyzja unijnego sądu była jedyną możliwą i potwierdziła zaangażowanie instytucji w obronę rynkowej uczciwości i sprawiedliwej konkurencji w ramach wspólnego rynku i otwartego nieba Unii Europejskiej.

Fot.: P. Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama