Schiphol: 5,1 mln pasażerów w ub. miesiącu

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
24 maja 2023 09:00
Amsterdam Schiphol (AMS) obsłużył w zeszłym miesiącu 5,1 mln pasażerów w ramach 36,2 tys. operacji lotniczych. Najwięcej podróżnych udało się do Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch oraz Stanów Zjednoczonych.
Reklama
Dla porównania, w analogicznym okresie ub. roku z usług amsterdamskiego portu skorzystało 4,4 mln pasażerów, czyli o nawet 700 tys. mniej. Z kolei w kwietniu sprzed czterech lat Amsterdam Schiphol odprawił 6,1 mln podróżnych. Spośród 5,1 mln obsłużonych pasażerów, aż 1,8 mln stanowili podróżni tranzytowi. Lotnisko zastrzegło jednak, że liczba ta odpowiada w rzeczywistości 900 tys. unikalnych osób.

3,6 mln pasażerów wybrało podróż po Europie, natomiast 1,5 mln poza nią. W ub. miesiącu turyści ochoczo korzystali m.in. z połączeń do Londynu, Stambułu i Dubaju. W ścisłej czołówce najpopularniejszych kierunków nie zabrakło również rejsów do sprawdzonych kurortów europejskich tj. Barcelona, Malaga oraz Lizbona.


W sumie, od początku trwającego roku z usług amsterdamskiego lotniska skorzystało 17,3 mln pasażerów, czyli o 30,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku Amsterdam Schiphol obsłużył 127 tys. operacji lotniczych.

Ponadto, lotnisko odnotowało 1,3 tys. lotów towarowych, w ramach których przetransportowano 113 tys. ton ładunków. To mniej niż w ostatnich trzech latach.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama