Kloskowski: Sukces FlyDubai w Poznaniu może pomóc Gdańskowi

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
20 maja 2023 10:30
Za nami Forum Routes Europe 2023, które było okazją m.in. do rozmów biznesowych i zachęcenia przewoźników do pojawienia się na polskich lotniskach. Tomasz Kloskowski w rozmowie z naszym portalem podsumował minioną edycję wydarzenia.
Reklama
Pasazer.com: Jak może podsumować Pan obecność Portu Lotniczego Gdańsk i Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej na Forum Routes Europe 2023? Jakim zainteresowaniem cieszyło się Państwa stanowisko?

Tomasz Kloskowski: Nasza obecność na Forum Routes 2023 w Łodzi była przykładem doskonałej współpracy Portu Lotniczego i regionalnej organizacji turystycznej z danego regionu. Zwykle polskie lotniska żalą się na brak takiej współpracy, a my robimy swoje i ściśle współpracujemy z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną w wielu tematach. Stoisko zostało odebrane przez uczestników Routes jako jedne z wyróżniających się i... z najlepszą kawą i przepysznymi słodkościami. Jestem zadowolony z promocji Portu Lotniczego Gdańsk, Województwa Pomorskiego oraz Gdańska, Gdyni i Sopotu na Routes Europe w Łodzi. Co nas wyróżniło z tłumu lotnisk to fakt, że „mocniej" promował się tylko Port Lotniczy Łódź, jako gospodarz.


Pasazer.com: Wydarzenie było okazją do "sprzedania" atutów gdańskiego lotniska i całego regionu na międzynarodowym forum. Na czym opierała się Państwa strategia przekonywania gości do walorów Trójmiasta? Co ma do zaoferowania potencjalnym przewoźnikom gdańskie lotnisko?

Tomasz Kloskowski: Na pewno naszym atutem, którego nie mają nasi konkurenci była obecność w Łodzi Patrona naszego Lotniska Pana Prezydenta Lecha Wałęsy na specjalnym wieczorze dedykowanym liniom lotniczym, możliwość rozmowy z nim i możliwość zrobienia sobie zdjęcia z Panem Prezydentem. W Łodzi byli także współwłaściciele naszego Lotniska w osobach Pana Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego i Pana Jacka Karnowskiego, Prezydenta Miasta Sopotu. Jak wiadomo, zwłaszcza dla tanich linii lotniczych, współpraca z władzami regionalnymi jest bardzo ważną częścią ich biznesu. Taką silną ekipę właścicielską na Forum Routes wystawiły tylko Łódź i Gdańsk.

Pasazer.com: W ostatnim wywiadzie dla naszego portalu, zapowiedział Pan starania o obecność British Airways, Air France oraz FlyDubai. Kilka dni temu, FlyDubai ogłosił wejście do Poznania. Jaka jest szansa na pojawienie się emirackiego przewoźnika w Gdańsku? Jest bliżej początku, a może końca rozmów o wejściu FlyDubai do Trójmiasta?

Tomasz Kloskowski: W tym względzie niewiele się zmieniło. Cały czas walczymy o te połączenia. Cieszy mnie wejście FlyDubai do kolejnego punktu w Polsce. Mocno im kibicuję, bo sukces tego połączenia tylko przyspieszy ich przyszłą obecność w Gdańsku. Jest to jednak decyzja przewoźnika, który ponosi największe ryzyko uruchomienia połączenia lotniczego.


Pasazer.com: Wizz Air ogłosił ostatnio połączenia z Gdańska do Kopenhagi, Alicante i na Teneryfę. Wielu pasażerów odetchnęło z ulgą i przyznało, że wreszcie "coś ruszyło" w kontekście kierunków południowych z Rębiechowa. Zakładając, że to właśnie na trasach niskokosztowych będzie opierał się ruch pasażerski w następnych latach, o jakie połączenia w ramach tego segmentu będzie jeszcze zabiegało gdańskie lotnisko? W jakich rynkach dostrzegają Państwo potencjał?

Tomasz Kloskowski: Będziemy zabiegać o każde połączenie z naszego lotniska. Jeśli chodzi o tzw. „południowe kierunki" to ruszyło się już jakiś czas temu. Mamy coraz lepszą siatkę regularnych połączeń do Hiszpanii, Włoch, Grecji, Cypru, Bułgarii, Gruzji, Czarnogóry, Albanii czy Chorwacji. Ale rozumiem, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i chcemy coraz więcej nowych połączeń. Bardzo zależy mi na odbudowie rynku tras skandynawskich z naszego portu, bo to był zawsze jeden z napędów naszego rozwoju i coś, co nas wyróżniało na rynku, a wynikało z naszej lokalizacji.

Pasazer.com: Jak podsumuje Pan miesiąc stałej obecności Enter Air w Gdańsku? Przewoźnik ma wykonywać trasę czarterową do egzotycznej Kenii w nadchodzącym sezonie zimowym. Jak ocenia Pan szansę wprowadzenia i utrzymania bogatej siatki dalekodystansowych połączeń czarterowych z Gdańska? Może padła już jakaś deklaracja uruchomienia egzotyki z gdańskiego lotniska w najbliższą zimę, poza wspomnianą trasą do Kenii?

Tomasz Kloskowski: Jeszcze za szybko na ocenę i szacowanie perspektyw rozwoju dalekodystansowych połączeń czarterowych z Gdańska. Na razie marzę o tym, aby rozpoczynający się letni sezon czarterowy był najlepszym w historii lotniska. To jest nasz priorytet na teraz, a dalekodystansowa egzotyka niech będzie miłym dodatkiem.

Pasazer.com: Dziękuję za rozmowę.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama