Rada Miejska Łodzi zaniepokojona wspieraniem lotniska w Radomiu

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
19 maja 2023 09:00
4 komentarze
Członkowie RM w Łodzi wyrazili niepokój wobec rządowego wsparcia dla radomskiego portu w obliczu starań o zwiększenie potencjału Portu Lotniczego Łódź. Radni zaapelowali do rządu o pomoc w rozwoju łódzkiego lotniska.
Reklama
Prezeska Portu Lotniczego Łódź Anna Midera w niedawnej rozmowie z naszym portalem przekonywała, że Radom nie jest dla Łodzi żadną konkurencją.

- Tak daleko oddalone lotnisko, z na razie słabą ofertą, nie może być konkurencją dla lotniska, które się dynamicznie rozwija - mówiła Anna Midera.

Odrobinę innego zdania są radni RM w Łodzi. Podczas zorganizowanego wczoraj (18.05) briefingu prasowego trzech łódzkich radnych zaprotestowało wobec rządowej polityki wspierania radomskiego portu. Radni zauważyli, że lotnisko w Łodzi jest traktowane po macoszemu, pomimo jego niewątpliwych sukcesów marketingowych i rynkowych.

- Ostatnio dużo słychać o sukcesach i rozwoju łódzkiego lotniska. Kwartał zakończył się z bardzo dobrym wynikiem 67 tys. odprawionych pasażerów. Warto przypomnieć, że przed pandemią było to 50 tys. osób, czyli o prawie 30 proc. mniej. Ponadto, otwierane są nowe kierunki, które działają z powodzeniem. To m.in. Mediolan, Bruksela i Alicante. Niepokoi nas, że jednocześnie wspiera się projekt radomski - powiedział Mateusz Walasek z RM w Łodzi.


- W ostatnich dniach w Łodzi odbywało się Forum Routes Europe 2023, czyli największa europejska impreza lotnicza. Wydarzenie pokazało potencjał naszego lotniska oraz jego możliwości, również w kontekście przejęcia lotów z Modlina. Brakuje nam wsparcia. Jeśli doda się połączenia, których otwarcie udało się potwierdzić podczas Routes Europe 2023, a o których lotnisko na razie nie chce mówić, to będzie bardzo ciekawa oferta podróżowania. Stąd nasz apel do rządu o wsparcie nas w rozwoju łódzkiego lotniska - wtórował mu Krzysztof Makowski z RM w Łodzi.

- To sytuacja absurdalna, wręcz komiczna. W lotnisko w Radomiu zainwestowano w ostatnim czasie 800 mln złotych. To ogromna kwota, którą trzeba było zainwestować lepiej. Przecież duża część ruchu lotniczego z Modlina albo planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego może być realizowana z Łodzi. Lotnisko jest do tego znakomicie przystosowane, lecz brakuje mu naprawdę niewielkich nakładów finansowych do podwojenia lub nawet potrojenia ruchu pasażerskiego. Mimo tego, rząd woli lansować lotnisko w Radomiu - dodała Emilia Susniło-Gruszka z RM w Łodzi.

Radni zauważyli, że Łódź bezowocnie stara się o obecność Polskich Linii Lotniczych od dłuższego czasu. Tymczasem, przewoźnik uruchamia wiele strategicznych połączeń do europejskich miast z Radomia, którego potencjał jest póki co dużą niewiadomą.

Fot.: Andrzej Amerski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
air 2023-05-19 19:36   
air - Profil air
krzysiu już ci wytłumaczyłem po co wpakowano miliard w Radom. Po to żeby niszczyć samorządowy Modlin , zresztą dokładnie tak samo jak Łódź. Łódź ogłosiła program rozwoju, sprzedaży części udziałów inwestorowi prywatnemu i zaczął się jazgot miejscowych pisowców i aktywistów, oskarżenia o wyprzedaż majątku, itp. Co stanie się z Radomiem gdy wybudują CPL? Ukryją koszty bankruta w działalność PPL/CPK bo to będzie jedna grupa kapitałowa?
Peter 2023-05-19 12:34   
Peter - Profil Peter
Do michalina12 - już raz Radom miał szansę przejąć LC. Pobożne życzenia tu się nie sprawdzają. Poczekamy zobaczymy. Najwyżej władza znowu zburzy lotnisko i w chwale ogłosi projekt zbudowania kolejnego. Radom 1 funkcjonował około 34 miesięcy - to sporo czasu na przejęcie czegokolwiek. Natłuki Ci do głowy swoich haseł mających odwrócić uwagę od bezsensu wydawania pieniędzy społeczeństwa (nawet Twoich) na durne projekty. Radom to tylko wierzchołek góry lodowej. Mamy inne perełki jak m.in. Ostrołęka, Srebrna czy jeszcze CPK - poczekam jakimi argumentami obronisz te marnotrawienie naszych pieniędzy.
Michalina12 2023-05-19 11:07   
Michalina12 - Profil Michalina12
Do Krzysiekkl. Taaa jasne… po prostu ta Pani boi sie o swoją ciepła posadkę. Przecież Radom wybudowano po to by przejął cały ruch tanich linii lotniczych i czarterów. Czy sie to uda? Zapewne tak. W końcu plan jest taki żeby zamknąć lotnisko Chopina.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama