CPK ogłosił przetarg na projekt wieży kontroli ruchu lotniczego

Blanka Flis - Profil Blanka Flis
16 maja 2023 13:21
CPK ogłosił przetarg na projekt wieży kontroli ruchu lotniczego. Do 6 czerwca spółka CPK czeka na oferty w postępowaniu na projekt wieży kontroli ruchu lotniczego.
Reklama
Master plan dla lotniska CPK przewiduje, że wieża kontroli lotów (Air Traffic Control Tower - ATCT) będzie budynkiem wysokościowym ze wstępnie zakładaną salą operacyjną kontrolerów na wysokości 90 metrów nad płytą lotniska. Jak wynika z założeń projektowych, maksymalna wysokość obiektu to 105 metrów. Precyzyjną wysokość budynku określą m.in. analizy widoczności, które zostaną przeprowadzone w początkowej fazie projektowania.

Zgodnie z zakładanym harmonogramem wstępne wizualizacje wieży kontroli lotów projektant powinien przedstawić w I kwartale 2024 r.

- Biorąc pod uwagę założenia master planu CPK, a także doświadczenia naszego partnera - Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, której kontrolerzy będą czuwać nad bezpieczeństwem ruchu lotniczego w nowym obiekcie, już dziś możemy powiedzieć, że będzie to najwyższa i najnowocześniejsza tego typu wieża w Polsce. Jej projekt powstanie w ścisłej współpracy z master architektem lotniska, czyli firmą Foster + Partners, co powinno zagwarantować spójność architektoniczną z terminalem - mówi Eliza Wysocka z Biura Projektowania i Inżynierii programu lotniskowego CPK.  

Przetarg jest skierowany do 9 firm i 4 konsorcjów z którymi pod koniec 2022 r. spółka CPK podpisała umowę ramową na projektowanie obiektów wspierających lotnisko (Support Infrastructure Engineering – SIE). W ramach tego kontraktu oprócz wieży kontroli ruchu w najbliższym sąsiedztwie terminala zaprojektowane zostaną m.in. centrum operacyjne lotniska, biura służb lotniskowych budynki: służb ratowniczo-gaśniczych, utrzymania i zarządzania lotniskiem.

Wybrana w przetargu firma przygotuje projekt wieży, w tym jej koncepcję, a także uzyska niezbędne pozwolenia budowlane. Zakres zamówienia obejmie również inne usługi związane z projektowaniem np. doradztwo w trakcie postępowań na roboty budowlane.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy