Lufthansa i SAS stracą pomoc publiczną. Ryanair chwali Unię

11 maja 2023 08:45
1 komentarz
Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu unieważnił pomoc państwową dla linii Lufthansa i Scandinavian Airlines, udzieloną w czasach ograniczeń pandemicznych. Ryanair przyjął tę wiadomość z zadowoleniem i zaznaczył, że decyzja ta przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności rynku europejskiego.
Reklama
Wczoraj (10.05) Sąd Unii Europejskiej podzielił obawę niektórych przewoźników i dowiódł, że niemiecki rząd oraz jego szwedzki i duński odpowiednik udzielił niedozwolonego wsparcia finansowego Lufthansie i Scandinavian Airlines, zaburzając sprawiedliwą konkurencję na rynku przewozów lotniczych w okresie pandemii koronawirusa. Rząd w Berlinie przekazał Lufthansie 6 mld euro, z kolei ten w Sztokholmie i Kopenhadze dofinansował działalność skandynawskiego przewoźnika sumą 1 mld euro.

Decyzję zatwierdziła nawet Komisja Europejska, lecz od samego początku nie zgadzał się z nią Ryanair. Przewoźnik z Irlandii nie miał wątpliwości, że pomoc publiczna dyskryminowała pozostałych uczestników rynku lotniczego, gdyż nie obejmowała podmiotów równie zaangażowanych w rozwój europejskiej gospodarki. Po blisko dwóch latach od wniesienia odwołania Sąd Unii Europejskiej przyznał, że Komisja Europejska popełniła szereg błędów w ocenie dopuszczalności wsparcia rządowego w tych szczególnych okolicznościach. Zaznaczono, że Komisja Europejska nie rozpatrzyła m.in. pozycji dominującej niemieckiego przewoźnika w Niemczech. Ryanair uznał wyrok unijnego sądu za zwycięstwo jednolitego rynku europejskiego.


- Jednym z większych osiągnięć Unii Europejskiej było stworzenie wspólnego rynku lotniczego. Zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla niektórych przewoźników narodowych stała w sprzeczności z fundamentalnymi wartościami prawa unijnego. Komisja musi działać w zgodzie z przepisami i pełnić rolę strażnika uczciwej i zrównoważonej konkurencji, bez politycznej presji państw - skomentował decyzję sądu przedstawiciel irlandzkiego przewoźnika.

Według Ryanaira, podejście Komisji Europejskiej do kwestii udzielania rządowych zapomóg przewoźnikom umożliwiło niektórym państwom europejskim na niekontrolowaną wypłatę olbrzymich sum swoim liniom w imię ratowania obumarłych spółek. Od początku pandemii, Komisja Europejska miała zatwierdzić pomoc publiczną o łącznej wartości przekraczającej 40 mld euro.

Fot.: P. Bożyk

Ostatnie komentarze

JackStrong 2023-05-11 14:08   
JackStrong - Profil JackStrong
a jak w tym świetle wygląda pomoc publiczna jaka uzyskał LOT ?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy