Ryanair i Wizz Air: Rekordowy I kw. 2023 r.

4 kwietnia 2023 11:00
Największe linie budżetowe obecne w Polsce nadal odnotowują rekordy przewiezionych pasażerów. Pandemia COVID-19 dla Wizz Aira i Ryanaira staje się pomału złym wspomnieniem.
Reklama
Ryanair i Wizz Air, linie lotnicze przewożące najwięcej pasażerów z i do Polski, marzec 2023 r. mogą uznać za rewelacyjny. Irlandczycy odnotowali najlepszy marzec w historii, a Wizz Air w ubiegłym miesiącu osiągnął szósty najlepszy wynik od powstania. Do tej pory przekroczyć 4 mln podróżnych linii z siedzibą w Budapeszcie udawało się wyłącznie w miesiącach letnich, czyli w okresie wakacyjnym. Wyniki marcowe obu przewoźników są lepsze od rezultatów ze stycznia i lutego, co jest zgodne z historycznymi trendami sezonowymi. Rezultaty ostatniego miesiąca I kw. są tym bardziej godne uznania, że nie wpłynęła na nie dodatkowa premii, jaką w naszej części świata daje zwiększony popyt na podróże w okresie świąt wielkanocnych, które przypadają w tym roku dopiero w kwietniu. Na Wykresie 1 widać liczby obsłużonych pasażerów przez Wizz Aira i Ryanaira na przestrzeni 51 miesięcy począwszy od stycznia 2019 r.

Wykres 1.

W trzecim miesiącu 2023 r. Ryanair przewiózł 12,6 mln pasażerów, czyli aż o 2 mln więcej niż w lutym br. W tym samym czasie Wizz Air obsłużył 4,3 mln podróżnych, czyli więcej o prawie 500 mln niż w drugim miesiącu br. W sumie obaj przewoźnicy gościli na swoich pokładach prawie 16,9 mln klientów. Wykres 2 pokazuje miesięczne przewozy obu przewoźników budżetowych w latach 2020-2023.

Wykres 2.

Wykres 3 poniżej, obrazuje miesięczne wzrosty obu przewoźników w latach 2021-2023 w stosunku do 2019 r. Dynamika wzrostu w stosunku do miesięcy z 2019 r., choć nadal bardzo wysoka, zwłaszcza w przypadku Wizz Aira, zaczyna spadać. Linia z Dublina zanotowała wzrost poniżej 10 proc., a Wizz Air spadł w stosunku do wyniku z lutego br. o 26 punktów proc. tj. do niespełna 32 proc. Niemniej nadal te rezultaty należy uznać za imponujące. Razem przewoźnicy zanotowali wzrost w stosunku do marca 2019 r. o 14,3 proc.

Wykres 3.

Rezultaty obu omawianych linii trzeba uznać za niewątpliwy sukces, jeśli spojrzy się na inny wskaźnik podawany co miesiąc przez Wizz Aira i Ryanaira. Pomimo znaczących wzrostów obaj przewoźnicy osiągnęli wskaźniki wypełnienia foteli (Seat Factor, SF) przekraczające 92 proc. Po chwilowej przewadze w tym parametrze Wizza Air, w marcu sytuacja wróciła do normy i SF Irlandczyków wynoszący 93 proc. okazał się o 1 punkt proc. wyższy od SF jego wschodnio-europejskiego rywala. Zresztą Wiiz Air zaliczył spadek SF po raz pierwszy od grudnia 2022 r. Dobre SF wskazują, że obie firmy radzą sobie z zarządzeniem oferowaniem, choć linia z Dublina ciągle nie może przekroczyć progu 95 proc., który osiągała regularnie przed pandemią. Wykres 4 ilustruje wskaźnik SF obu linii w ostatnich 63 miesiącach, a więc od stycznia 2018 r. do marca 2023 r.

Wykres 4. Ryanair nie opublikował SF za II kw. 2020 r.

W I kw. 2023 r. Ryanair przewiózł 35 mln pasażerów, a więc o 13,6 proc. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach 2019 r. Kwartalne wyniki Wizz Air są jeszcze lepsze. Przewozy wyniosły 12.2 mln podróżnych, a wzrost 58,7 proc. Są to oczywiście najlepsze I kw. w historiach obu linii. Wykres 5 przedstawia przewozy obu przewoźników w I kw. w latach 2019-2023.

Wykres 5.

Marcowe rezultaty przewozowe 2023 r. Ryanaira i Wizz Aira wyglądają jak dobry początek sezonu wakacyjnego. W nadchodzących miesiącach, aż do sierpnia, możemy oczekiwać wzrostów liczby pasażerów obu linii. Przeciwny scenariusz jest możliwy, ale tylko w przypadku zaistnienia efektu czarnego łabędzia, czyli całkowicie nieprzewidywalnego zdarzenia, które wywróci wszystkie prognozy do góry nogami. Jest to mało prawdopodobne, ale z drugiej strony w ostatnich latach już kilkakrotnie z takimi zmiennymi kolejami losu mieliśmy do czynienia. Aktualnie najciekawszym zagadnieniem wydaje się odpowiedź tradycyjnych linii lotniczych na ekspansję przewoźników budżetowych. Jeśli "stara gwardia" chce przetrwać, to nie może oddać zbyt wiele pola niskokosztowcom. W wydaje się, że na razie taką odpowiedzią jest konsolidacja, która dzięki efektowi skali pozwoli na obniżenie bazy kosztowej przewoźników tradycyjnych. Dzisiaj jednak nie jest pewne, czy to się uda i czy takie rozwiązanie wystarczy.

Fot.: Materiały prasowe


Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy