Samorząd Mazowsza udzieli wsparcia lotnisku w Modlinie

Blanka Flis - Profil Blanka Flis
31 marca 2023 17:43
1 komentarz
7,5 mln zł samorząd Mazowsza przeznaczył na pożyczkę długoterminową dla spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. To zielone światło dla niezbędnej dla dalszego funkcjonowania lotniska modernizacji drogi kołowania oraz wymiany świateł na pasie startowym.
Reklama
Umowę pożyczki z zarządem portu podpisali dzisiaj marszałek Adam Struzik oraz wicemarszałek Wiesław Raboszuk. O konieczności remontu pasów mówiło się już od 2018 r. Jednak dopiero teraz wszyscy udziałowcy zgodzili się co do wsparcia lotniska w tym zakresie. Pożyczkę spółka w całości przeznaczy na modernizację części drogi kołowania A2, a także wymianę oświetlenia na początku oraz końcu pasa startowego. Będzie to pierwszy etap generalnego remontu drogi kołowania, która do tej pory przechodziła jedynie naprawy nawierzchni.


Marszałek Adam Struzik podkreśla, że przekazana przez samorząd Mazowsza pożyczka to pierwszy krok na drodze do rozpoczęcia nowych inwestycji w Modlinie.

– Chciałbym, aby kolejnym krokiem była zgoda wszystkich udziałowców spółki na rozbudowę terminala w Modlinie. Liczę na porozumienie i wspólne doinwestowanie spółki tak, abyśmy mogli w pełni wykorzystać potencjał tego portu lotniczego. Samorząd województwa, jako jeden z udziałowców spółki od początki stoi na stanowisku, że lotnisko w Modlinie trzeba rozbudować.

Apelacja oddalona

Podpisywana dzisiaj umowa pożyczki to pokłosie wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który oddalił apelację PPL od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie. Sąd Apelacyjny podtrzymał zdanie Sądu Okręgowego, który oddalił w całości powództwo PPL w sprawie zaskarżenia uchwały zgromadzenia wspólników. W styczniu 2021 r. zgromadzenie wspólników Mazowieckiego Potu Lotniczego Warszawa- Modlin podjęło uchwałę w sprawie wsparcia finansowego spółki, której celem był rozwój lotniska w Modlinie. Jak zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk lotnisko w Modlinie wymaga pilnego doinwestowania i rozbudowy. W obecnej formule lotnisko funkcjonuje od 11 lat.

– Mieszkańcy Warszawy, Mazowsza, ale także innych części kraju bardzo chętnie wybierają ten port lotniczy planując swoje podróże. Aby mógł on spełniać oczekiwania pasażerów i rozwinąć swoją siatkę połączeń poza modernizacją drogi kołowania, niezbędna jest rozbudowa terminala i dalsze inwestycje. Liczymy, że ten proces właśnie się rozpoczął.

Przewodniczący rady nadzorczej Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, Marek Miesztalski podkreśla, że to częściowy sukces i dopiero początek drogi.

– Chcemy, aby Modlin mógł się rozwijać, a do tego potrzebna jest rozbudowa terminala, który nie jest w stanie obsłużyć większej liczby pasażerów, a także rozbudowa płyt postojowych, których jest zdecydowanie za mało. To z kolei ogranicza rozwój tego przewoźnika, który lata z Modlina i nie pozwala na przyjęcie na Modlinie innych przewoźników. Dlatego niezbędne są kolejne kroki i dofinansowanie spółki na rozwój, a nie jedynie niezbędne modernizacje.

Przetarg ogłoszony

Droga kołowania A2 przebiega wzdłuż głównej płyty postojowej PPS 1 na lotnisku. W związku ze stale rosnącą liczbą operacji oraz widocznym zużyciem eksploatacyjnym i obniżeniem nośności nawierzchni, od roku 2018 prowadzone są cykliczne badania nośności DK-A2 wykonywane przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych. Spółka od 2018 r. przeprowadziła również szereg doraźnych napraw nawierzchni drogi kołowania, które pochłonęły w sumie 6,8 mln zł.

– Inwestycja ta tym różni się od poprzednich wydatków remontowych, że nie jest tylko częściową wymianą nawierzchni, ale budową nowej podbudowy drogi kołowania o znacznie większej nośności wraz z odwodnieniem – podkreśla Tomasz Szymczak, p.o. prezesa zarządu spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin.

Spóła ogłosiła już przetarg na wykonawstwo prac budowalnych. A pożyczka powinna zostać spłacona do końca 2027 r.

– Odczuwam satysfakcję, że dwaj najwięksi udziałowcy samorząd województwa mazowieckiego i Porty Lotnicze w zgodny i skoordynowany sposób sfinansują pożyczką inwestycje w odbudowę części drogi kołowania A2 – dodaje Grzegorz Hlebowicz, wiceprezes zarządu spółki.

Ostatnie komentarze

krzysiekl 2023-03-31 18:02   
krzysiekl - Profil krzysiekl
Nie ma sensu utrzymywać z pieniędzy podatników kilku lotnisk w okolicy Warszawy.
Jeśli będzie CPK, czyli nie będzie problemów z przepustowością na głównym lotnisku, to lotnisko Modlin powinna dać sobie radę samo lub należy je przekazać podmiotowi prywatnemu który nie będzie sam go utrzymał bez korzystania ze środków publicznych.
Alternatywą jest zamknięcie Modlina gdyby to była nadal tylko maszynka zjadająca pieniądze podatników.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy