Strajki we Francji zamkną część nieba dla europejskich przelotów

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
21 marca 2023 09:30
Francja pogrążona jest w ogólnonarodowym i wielobranżowym strajku. Wśród protestujących są m.in. zatrudnieni w sektorze kontroli ruchu lotniczego, co może znacząco utrudnić realizację przelotów nad francuskim niebem. Potwierdzono, że wiele lotów nad Francją nie będzie mogło zostać zrealizowanych.
Reklama
Paryż jest centrum ogólnokrajowych protestów, których przyczyną jest decyzja Emanuela Macrona o podwyższeniu wieku emerytalnego z 62. do 64. roku życia. Strajk objął niemal całą gospodarkę, a jego skutki widoczne są m.in. w sektorze transportu publicznego. Pasażerowie muszą liczyć się z niefunkcjonującą koleją, komunikacją miejską oraz poważnymi opóźnieniami na lotniskach. Wśród protestujących nie brakuje francuskich kontrolerów ruchu lotniczego, dla których trwające działania strajkowe są już którymiś z kolei w tym roku kalendarzowym.

Ryanair zauważył, że tylko od początku br. roku przeszło milion pasażerów musiało liczyć się z utrudnieniami przez strajki francuskich kontrolerów. Przewoźnik wystosował nawet apel o odgórną regulację prawną przepisów obejmujących francuską przestrzeń powietrzną, celem zabezpieczenia lotów realizowanych przez Francję. Chodzi o połączenia odbywające się nad Francją, m.in. z Wielkiej Brytanii lub Irlandii do Włoch i Grecji oraz z Niemiec lub Polski do Hiszpanii i Portugalii.


Air France potwierdziło, że w najbliższych dniach realizacja wielu lotów będzie niemożliwa. Francuski Urząd Lotnictwa Cywilnego miał poprosić przewoźników o redukcję wykonywanych połączeń w okresie od 20 do 23 marca 2023 r. Mimo to, Air France zakłada planową realizację 95 proc. przewidzianych lotów, w tym wszystkich rejsów dalekodystansowych. Jednocześnie, francuski przewoźnik nie wykluczył możliwości wystąpienia utrudnień. Problemów spodziewa się też easyJet. Niskokosztowiec ostrzegł, że w najbliższych dniach zagrożona będzie siatka połączeń nie tylko do Francji, ale również przez Francję.

- Utrudnień trzeba też spodziewać się w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, stąd easyJet zaleca szybsze pojawienie się na lotnisku i uwzględnienie potencjalnych trudności w planowaniu dojazdu - dodano w komunikacie.

Od początku marca br. część lotów do Francji odwołał też Royal Air Maroc. Poprzednia akcja strajkowa francuskich kontrolerów odbyła się w pierwszych dniach marca br. Pomimo utrudnień, przeważająca większość zaplanowanych na wczoraj (20.03) rejsów z paryskiego portu im. Charlesa de Gaulle'a odbyła się planowo bądź z niewielkim opóźnieniem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama