LOT wybrał najlepszą pracę dyplomową o lotnictwie

20 marca 2023 09:15
PLL LOT rozstrzygnęły II edycję konkursu na najlepszą pracę dyplomową w dziedzinie lotnictwa pasażerskiego i cargo.
Reklama
Konkurs na najlepszą pracę dyplomową w branży lotniczej organizowany przez LOT odbył się już po raz drugi. Celem tego przedsięwzięcia, nad którym pieczę sprawuje szefowa marketingu, ma na celu zacieśnianie współpracy między narodowym przewoźnikiem a środowiskiem naukowym, upowszechnianie wiedzy o LOT i budowanie jego wizerunku jako atrakcyjnego pracodawcy, pobudzanie inicjatyw do podejmowania prac badawczych nt. rozwoju lotnictwa w Polsce oraz promowanie rozwoju karier zawodowych absolwentów.


W tej edycji, a wiec obejmującej rok akademicki 2021/2022 i prace obronione w okresie od 1 czerwca 2021 r. do 30 września 2022 r. zgłoszonych zostało 33 opracowań naukowych. Prace konkursowe miały dotyczyć m.in. zrównoważonego rozwój, digitalizacji, wykorzystywania nowoczesnych technologii, roli transportu lotniczego dla gospodarki, big data i prawa lotniczego. Zgłoszone do konkursu prace były oceniane przez specjalnie powołaną w tym celu kapitułę składającą się z przedstawicieli akademii oraz kadry kierowniczej LOT-u. Oceniający do ostatniej chwili przed ogłoszeniem wyników konkursu nie znali danych osób, których prace recenzowali.

Dla zwycięzców zostały przewidziane nagrody pieniężne, bilety LOT-u oraz trzymiesięczne, płatne staże. Nagrody i wyróżnienia przyznane zostały w trzech kategoriach tj. najlepszej pracy dyplomowej licencjackiej, magisterskiej, i inżynierskiej. W sumie laureaci otrzymali dwa wyróżnienia i jedną II nagrodę w kategorii licencjackiej, jedno wyróżnienie oraz trzy nagrody (I,II,III) w kategorii inżynierskiej, a także jedno wyróżnienie oraz dwie nagrody (i i II) dla pracy magisterskiej.

Tematyka wyróżnionych i nagrodzonych opracowań koncentrowała się na innowacjach w zakresie operacji lotniczych i zastosowań sztucznej inteligencji w lotnictwie. Kilku laureatów wywodziło się spośród młodych pracowników narodowego przewoźnika, którzy wcześniej skorzystali z programu stażowego, który jest nadal prowadzony.

Najbardziej prestiżowa nagroda, czyli za najlepszą pracę magisterską trafiła do Aleksandry Pasich za pracę nt. precyzyjnego lądowania w oparciu o GBAS Landing System. Opracowanie zostało przygotowane w języku angielskim i liczy ok. 100 stron. Pasich, absolwentka Politechniki Rzeszowskiej, została laureatką LOT-owskiego konkursu już drugi raz z rzędu, a niedługo usiądzie za sterami samolotu jako pierwszy oficer. Też po raz kolejny najlepszym promotorem okazał się prof. dr hab. Andrzej Majka z Politechniki Rzeszowskiej, którego studenci zdobyli najwięcej laurów.


Pomysłodawcą zorganizowania konkursu był wiceprezes ds. handlowych LOT-u Michał Fijoł i sadząc zarówno po zainteresowaniu studentów, jak i kadry akademickiej, to przedsięwzięcie jest sukcesem. Jego największą zaletą wydaje się połączenie potrzeb LOT-u i branży lotniczej z pracami naukowymi, które dzięki temu powstają w powiązaniu z rzeczywistymi wyzwaniami awiacji w Polsce. Sama oprawa finału II edycji miała profesjonalny charakter i bez wątpienia zrobiła wrażenie na tych laureatach, którzy do tej pory z LOT-em nie mieli styczności.

- LOT ma szereg korzyści z tego, że współpracuje z autorami tych prac i z tego, że te prace powstają. Autorzy siadają nad określonym zagadnieniem i poświęcają na nie wiele czasu. Robią analitykę, dokonują porównań międzynarodowych i z innymi liniami lotniczymi. Nanoszą do tych opracowań aspekt autorski, specjalistów, ekspertów uniwersyteckich i dzięki tej współpracy stajemy się lepsi. Z naszego punktu widzenia niezmiernie ważne zagadnienia to ekologia, unowocześnianie procesów, digitalizacja oraz usprawnienia we wszystkich obszarach działalności firmy – podkreślił Fijoł.

Fot.: Materiały prasowe, K.Loga-Sowiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy