Air Moldova wraca do latania pomimo problemów finansowych

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
14 marca 2023 09:00
Air Moldova poinformowała o wyleasingowaniu trzech samolotów wąskokadłubowych celem uzupełnienia braków flotowych. Przewoźnik musiał zawiesić w ostatnich tygodniach większość swoich połączeń (w tym trasę do Modlina) z uwagi na niestabilną sytuację finansową.
Reklama
Air Moldova musi mierzyć się z licznymi zarzutami mołdawskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego związanymi z trudną sytuacją finansową spółki. Zaległości linii sięgają nawet 100 mln euro (ok. 470 mln złotych), więc większość samolotów mołdawskiego przewoźnika zostało przymusowo uziemionych przez leasingodawców. Linia została z jedną maszyną Airbus A321-200, co przysporzyło przewoźnikowi szereg problemów operacyjnych. Przewoźnik musiał wycofać się, przynajmniej tymczasowo, z realizacji większości swoich połączeń. Cięciami objęto też trasę do podwarszawskiego Modlina. Chcąc uniknąć dalszych spekulacji, Air Moldova opublikowała w ub. piątek (10.03) stanowisko, potwierdzając trudności operacyjne. Przewoźnik z Kiszyniowa potwierdził też leasing trzech samolotów wąskokadłubowych na krótki czas w celu uzupełnienia braków flotowych.

- Air Moldova boryka się z zapowiadanymi wcześniej trudnościami operacyjnymi. Ich przyczyną jest brak dostępnych samolotów. Celem amortyzacji istniejących problemów, spółka zakontraktowała flotę trzech maszyn od europejskich firm do obsługi większości regularnych rejsów. Mimo starań, częstotliwość lotów na niektórych trasach zostanie zmniejszona. Naszą misją jest teraz pomoc poszkodowanym pasażerom i przywrócenie pełni sił operacyjnych - przekazało biuro prasowe Air Moldova.


Jednocześnie linia zaapelowała o nieprzekreślanie jej szans na powrót do pełnej rentowności i zwróciła się do mediów o unikanie w jej kontekście stwierdzeń o rzekomym bankructwie. Innego zdania jest mołdawski Urząd Lotnictwa Cywilnego.

- Air Moldova grozi niewypłacalność. Przewoźnik zmaga się z szeregiem problemów, w większości związanych z finansami spółki - potwierdził Victor Neaga z mołdawskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego w telewizyjnym wywiadzie dla stacji "Jurnal TV".

Z systemów rezerwacyjnych Air Moldova wynika, że trasa z Kiszyniowa do Modlina wróci do siatki połączeń 18 marca 2023 roku z częstotliwością trzech rejsów w tygodniu (poniedziałek, środa i sobota).

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N