Air Moldova zawiesiła trasę do Modlina. Ma wrócić

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
06 marca 2023 09:30
Air Moldova nie może uporać się z trwającym od kilku dni kryzysem operacyjnym. Przewoźnik zmaga się z trudnościami, ponieważ większość jego samolotów zostało uziemionych przez leasingodawców. Przestrzeń nad Mołdawią uznawana jest za niebezpieczną w obliczu rosnącego ryzyka rosyjskiej agresji.
Reklama
Mołdawii wciąż grozi rosyjska inwazja. W obliczu rosnącego niepokoju oraz ryzyka związanego z potencjalną agresją ze wschodu, coraz więcej podmiotów decyduje się na zawieszenie swojej działalności w tym kraju. W ostatnich dniach lutego br. Wizz Air tymczasowo zrezygnował z mołdawskiego rynku, gdyż widzi bezpieczeństwo wykonywania operacji lotniczych wykonywanych w tamtejszej przestrzeni powietrznej. Chwilę później, trudności zaczęła odczuwać Air Moldova. Przewoźnik musiał na ostatnią chwilę zawiesić swoją działalność operacyjną na większości obsługiwanych kierunków. Według mediów, większość samolotów linii została uziemiona przez leasingodawców. Mołdawia stała się kierunkiem podwyższonego ryzyka.


Problem Air Moldova zaczął się 2 marca 2023 roku. Wówczas przewoźnik poinformował, że nie ma możliwości zrealizowania rozkładowego lotu na trasie Werona - Kiszyniów z przyczyn operacyjnych. Samolot Airbus A319 o znakach rejestracyjnych ER-AXL ma wciąż przebywać we Włoszech. Jak podał ukraiński portal awianews.com, od dłuższego czasu uziemiona jest też maszyna Airbus A319 o znakach rejestracyjnych ER-AXM, do której we francuskim Montpellier dołączył niedawno airbus A320 o znakach ER-AXA. Oznacza to, że Air Moldova straciła flotę trzech z czterech swoich maszyn. W konsekwencji przewoźnik może teraz korzystać tylko z jednego airbusa A321 o rejestracji YR-ADI. Maszyna jest leasingowana od rumuńskiej spółki Aerro Direkt. Wczoraj (5.03) samolot zrealizował m.in. rotację z Kiszyniowa do Londynu i z powrotem.

Ograniczona flota Air Moldova sprawiła, że przewoźnik musiał ograniczyć realizowaną siatkę połączeń. Wśród zawieszonych kierunków znalazła się m.in. Praga oraz Paryż. Ucierpiał też Modlin. Przewoźnik wycofał ze swoich systemów rezerwacyjnych Warszawę przynajmniej na kilkanaście dni. Według informacji dostępnych w systemach, Air Moldova ma się pojawić na podwarszawskim lotnisku najwcześniej 18 marca 2023 roku. Częstotliwość trzech rejsów tygodniowo ma wrócić dopiero 27 marca 2023 roku. Trasa z Kiszyniowa do Modlina została zainaugurowana 31 października 2022 roku.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama