SAS: Umowa "Sale and Leaseback" na dziesięć A320neo

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
03 marca 2023 11:00
Skandynawska linia w ramach restrukturyzacji sprzeda i wyleasinguje dziesięć samolotów Airbus A320neo. Przewoźnik porozumiał się w tej kwestii z amerykańskim leasingodawcą Aviation Capital Group.
Reklama
SAS przechodzi szeroko zakrojoną restrukturyzację w celu odzyskania rentowności operacyjnej. Ma w tym pomóc umowa sprzedaży i leasingu zwrotnego dziesięciu airbusów A320neo. Wczoraj (2.03) skandynawski przewoźnik porozumiał się z amerykańskim leasingodawcą Aviation Capital Group w kwestii zbycia tych maszyn.

- Restrukturyzacja przebiega pomyślnie, planowo. Umowa z Aviation Capital Group jest ważną częścią naszej odmienionej polityki, której celem jest zapewnienie stabilności finansowej i odświeżenie samolotów. Cieszę się, że udało się dobić tego strategicznego targu z Aviation Capital Group, czyli renomowaną i jedną z największych firm leasingowych - powiedział Anko van der Werff, prezes SAS-u.


- Bardzo mi miło powitać naszego nowego strategicznego partnera, linię Scandinavian Airlines. Naszą rolą jest wsparcie przewoźnika w swojej restrukturyzacji - dodał Tom G. Baker, prezes spółki Aviation Capital Group.

Umowa "Sale and Leaseback" oznacza, że dziesięć samolotów zmieni właściciela. W ten sposób SAS szybko pozyska potrzebną gotówkę. W kwestii liczebności dostępnych maszyn zmieni się jednak niewiele, bo w przyszłym roku skandynawski przewoźnik "odzyska" sprzedaną flotę, lecz na innej zasadzie leasingu.

W ostatnich miesiącach, dzięki optymalizacji umów leasingowych, SAS odzyskał przeszło 95 mln dolarów (ok. 420 mln złotych). Oczywiście, wiązało się to m.in. z koniecznością oddania kilku samolotów, w tym dwóch maszyn Airbus A350-900. Przewoźnik zakłada, że odzyska rentowność już w przyszłym roku, unikając bankructwa.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama