ULC: LOT chce latać z Katowic do Stambułu. Linie muszą się dogadać

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
01 marca 2023 13:43
7 komentarzy
Urząd Lotnictwa Cywilnego informuje, że nie wydał odmowy zatwierdzenia rozkładu lotów przewoźnika lotniczego Turkish Airlines, jak podał wykonywanych na trasach z Polski do Stambułu w sezonie rozkładowym Lato 2023.
Reklama

Lotnisko w Pyrzowicach poinformowało dzisiaj, że Urząd Lotnictwa Cywilnego odmówił zatwierdzenia rozkładu Turkish Airlines na trasie Katowice - Stambuł na sezon "Lato 2023". Tymczasem ULC odpiera zarzuty, wskazując na PLL LOT jako odpowiedzialnego za obecny stan rzeczy.

Urząd Lotnictwa Cywilnego przekonuje, że nadal rozpatruje wniosek Turkish Airlines o zatwierdzenie rozkładu lotów na sezon letni na trasach Warszawa-Stambuł, Katowice-Stambuł, Warszawa-Antalya. Wniosek jest rozpatrywany w oparciu o przepisy ustawy Prawo lotnicze i Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Turcji o transporcie lotniczym.

Zgodnie z umową przewoźnicy lotniczy strony tureckiej i strony polskiej muszą dokonać ze sobą uzgodnień w zakresie realizowanych przewozów w danym sezonie rozkładowym. W sezonie rozkładowym Zima 2022/23 Polskie Linie Lotnicze LOT nie zgłosiły zastrzeżeń do wykonywania przez Turkish Airlines lotów na trasie Stambuł-Katowice. W związku z tym, Turkish Airlines może wykonywać loty do końca sezonu zimowego. Natomiast w piśmie z 12 stycznia br. LOT poinformował ULC, że jest zainteresowany rozpoczęciem lotów na trasie z Katowic do Stambułu. W związku z tym, zgodnie ze wspomnianą umową, w sezonie Lato 2023 obaj przewoźnicy muszą uzgodnić ze sobą rozkład lotów pomiędzy Polską a Turcją.


- LOT na bieżąco przygląda się potencjałowi rejsów do Stambułu. Kwestie dotyczące wzrostu częstotliwości z Warszawy jak i szans na uruchomienie bezpośredniego połączenia z innych portów są aktualnie w fazie ewaluacji - lakonicznie skomentowało nasze pytanie biuro prasowe polskiego przewoźnika.

Jednak z informacji ULC wynika, że rozmowy pomiędzy polską linią i Turkish Airlines są już na końcowym etapie. Po uzyskaniu informacji o ostatecznym uzgodnieniu planów przewozowych obu przewoźników możliwe będzie podjęcie decyzji o zatwierdzeniu rozkładu Turkish Airlines na sezon letni na loty z i do Polski.

- Wierzymy, że centrale obu przewoźników zakończą rozmowy niezwłocznie, tak aby decyzja w sprawie zatwierdzenia rozkładu Turkish Airlines przez ULC, mogła zostać podjęta jak najszybciej - przekonuje biuro prasowe ULC.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
krzysiekl 2023-03-05 11:02   
krzysiekl - Profil krzysiekl
@tos nie wystarczy znieść tej umowy?
W sumie za chwilę się okaże czy to wystarcza, Wizzair właśnie stara się o uruchomienie lotów Budapeszt - Istambuł.
Jeśli to się uda to nie widzę powodu by nie miał szans na podobne loty z Polski.
Różnica w cenach z Polski i np. Austrii/Węgier do Turcji jest astronomiczna. Pewnie jest to też pewna korzyść dla LOTu.. (najnowsza promocja 1800zł return za 2h lot.. w sumie niewiele mniej niż czasem za loty do USA).
Poza promocją to ceny często przekraczają kwotę którą ja płaciłem ostatnio za Emirates do Wietnamu..
tos 2023-03-02 14:31   
tos - Profil tos
Krzysiekl: Wiem o tej umowie. Trudno jednak oczekiwać żeby linie z Europy były skore dla ustępst czy negocjacji z Turkishem, jeśli Turkish tak bardzo broni swojej dominacji na rynku tureckim i jest w tym bardzo wspierany przez państwo. Jeśli linie innych państw oraz linie niskokosztowe mają tak bardzo utrudniony dostęp do Turcji, dlaczego Turkish miałby mieć łatwiej na rynkach zagranicznych?
krzysiekl 2023-03-02 11:52   
krzysiekl - Profil krzysiekl
@tos
w przypadku połączeń Polska - Turcja kluczowa jest umowa między tymi dwoma krajami ograniczająca konkurencję. Dlatego nie ma w Polsce np. Pegasus Airlines.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama