Porozumienie Wizz Air i Neste w sprawie dostaw zrównoważonego paliwa lotniczego

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
22 lutego 2023 10:31
Wizz Air podpisał porozumienie z Neste w sprawie dostaw zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) od 2025 roku, które daje linii możliwość zakupu 36 000 ton SAF od Neste na dostawę paliwa w całej siatce połączeń linii w Europie i Wielkiej Brytanii.
Reklama
Ta współpraca gwarantuje, że Wizz Air będzie rozwijać się zgodnie z planem redukcji emisji CO2 na pasażerokilometr. Dzisiejsze porozumienie jest kluczowym elementem strategii środowiskowej linii lotniczej, mającej na celu zmniejszenie intensywności emisji dwutlenku węgla o 25% do 2030 r. i osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r.

W 2022 r. linia Wizz Air osiągnęła swoją najniższą w historii roczną intensywność emisji dwutlenku węgla, która wyniosła 55,2 grama na pasażera/km. Linia lotnicza stale dodaje do swojej floty nowe samoloty Airbus A321neo i wymienia starsze maszyny. Planuje się, że udział samolotów nowej technologii „neo” we flocie Wizz Air przekroczy 50% do końca roku finansowego 2023. Samoloty te mogą obecnie latać z mieszanką SAF do 50%.

Paliwo lotnicze Neste MY Sustainable Aviation jest produkowane w 100% ze zrównoważonych, odnawialnych odpadów i pozostałości surowców, w tym zużytego oleju kuchennego i tłuszczów zwierzęcych. SAF jest przed użyciem mieszany z konwencjonalnym paliwem do silników odrzutowych i bezproblemowo współpracuje z istniejącą infrastrukturą paliwową i silnikami lotniczymi. SAF zapewnia wydajność konwencjonalnego paliwa do silników odrzutowych, ale ze znacznie mniejszym śladem węglowym w całym cyklu życia. Używanie Neste MY Sustainable Aviation Fuel zmniejsza emisję gazów cieplarnianych nawet o 80% w całym cyklu życia paliwa w porównaniu z paliwem kopalnym do silników odrzutowych.

- W Wizz Air nadal inwestujemy w innowacyjne technologie i wierzymy, że SAF jest kluczowym elementem rozwiązania dla dekarbonizacji przemysłu lotniczego. Partnerstwo z Neste, wiodącym producentem SAF, potwierdza nasze postępy w zmniejszaniu intensywności emisji dwutlenku węgla, która już jest jedną z najniższych wśród linii lotniczych na świecie. Współpracując z Neste, będziemy wspierać przyjęcie SAF w całej naszej sieci, torując drogę do bardziej zrównoważonej przyszłości lotnictwa - mówi Ian Malin, wiceprezes wykonawczy i dyrektor finansowy grupy w Wizz Air.

- Neste jest zaangażowana we wspieranie przemysłu lotniczego w dążeniu do bardziej zrównoważonej przyszłości. Umowa z Wizz Air, jednym z liderów zrównoważonego rozwoju w branży, pokazuje, w jaki sposób umożliwiamy liniom lotniczym korzystanie z SAF w ich siatce połączeń. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z Wizz Air w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla, ponieważ zwiększamy naszą roczną zdolność produkcyjną SAF do 1,5 miliona ton do końca 2023 roku - mówi Jonathan Wood, wiceprezes Neste ds. lotnictwa odnawialnego na Europę.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama