Wizz Air planuje bazy dla airbusów A321XLR

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
21 lutego 2023 11:20
1 komentarz
Wizz Air liczy na ekspansję dzięki airbusom A321XLR, które mają zostać zbazowane głównie w Londynie i Abu Zabi.
Reklama
Po zamówieniu 47 samolotów Airbus A321XLR, których dostawy rozpoczną się pod koniec 2024 r. Wizz Air zwiększy odległości, na których będą mogły latać jego maszyny. A321XLR umożliwi loty o zasięgu do 8700 km. Pierwsze airbusy tego typu dołączą do floty Wizz Aira UK z siedzibą na lotnisku w Londynie Luton oraz do Wizz Aira Abu Dhabi. Ta ostatnia linia jest spółką joint venture Wizz Aira i państwowego holdingu ADQ ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


Przemawiając 16 lutego 2023 r. na konferencji Routes Asia w Chiang Mai, Krislen Keri, dyrektor handlowy Wizz Air Abu Dhabi, powiedział, że dwie spółki posiadające odrębne certyfikaty przewoźnika lotniczego (AOC) oferują grupie najlepszą możliwość rozszerzenia siatki połączeń na wschód. - Chociaż możemy wykorzystywać A321XLR z portu w Budapeszcie, to wierzymy, że największe możliwości dla tej maszyny leżą w Abu Zabi i Wielkiej Brytanii - dodał Keri. - Przeanalizujemy i zobaczymy, gdzie najlepiej będzie pasować nowy samolot i nie wykluczamy żadnej opcji, ale wiemy na pewno, że pierwsze egzemplarze trafią do Abu Zabi i Wielkiej Brytanii – podsumował Keri.

Według portalu air-journal.fr obecnie najbardziej wysunięte na wschód kierunki oferowane przez grupę Wizz Aira to Mattala-Rajapaksa na Sri Lance i Ałma-Ata w Kazachstanie. Oba lotniska są obsługiwane z Abu Zabi airbusami A321neo z 239 miejscami na pokładzie. A321XLR będą miały tę samą konfigurację, a jednocześnie będą mogły latać dalej. Keri zwraca uwagę, że z bazy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są planowane kierunki europejskie, ale najważniejszym regionem do ekspansji będzie Azja. Rozważane są miejsca docelowe w Azji Południowo-Wschodniej i na subkontynencie indyjskim, ale także w Afryce Środkowej i Zachodniej.

Fot.: Airbus, materiały prasowe

Ostatnie komentarze

krzysiekl 2023-02-21 15:21   
krzysiekl - Profil krzysiekl
aktualnie ceny WizzAir na tak długich trasach są niskie tylko jeśli leci się bez przesiadki. Ceny z Europy do Abu Dabi, czy z Abu Dabi na Sri Lankę faktycznie są dobre w porównaniu z konkurencją.
Jednak gdy trzeba kupić dwa takie bilety, co mniej więcej podnosi cenę dwukrotnie to okazuje się że ceny biletów w innych liniach sieciowych wcale nie są znacząco droższe. Tymczasem w Wizzair trzeba uwzględnić, że nie ma się gwarantowanej przesiadki (nawet usługa WizzFlex nie została dostosowana do takiej sytuacji gdy spóźnia się poprzedni lot WizzAira) oraz brak cateringu w samolocie, bardzo ciasne fotele na tak długiej trasie to też zdecydowanie problem.
Natomiast A321XLR jest chyba na granicy zasięgu by trasę Europa - Indie/Sri Lanka pokonać bez międzylądowania i to może być zdecydowanie ciekawsze. Chyba, że Wizzair zmieni podejście do przesiadek.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N