W Gdańsku w 2022 roku nie odwołano żadnego lotu z powodu mgieł

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
20 lutego 2023 12:00
1 komentarz
Lotnisko w Gdańsku pochwaliło się nietypowym, ale bardzo ważnym osiągnięciem z ub. roku. W minionych dwunastu miesiącach żadna gdańska operacja lotnicza nie została odwołana z powodu mgieł. Tym samym udało się powtórzyć wynik z roku poprzedniego.
Reklama
System ILS CAT III B działa w Gdańsku od 15 stycznia 2021 roku. Lotnisko zostało pierwszym portem w naszym kraju z najnowocześniejszą technologią, umożliwiającą lądowania samolotów pomimo skrajnie niekorzystnej widzialności: minimalna widzialność na drodze startowej zmalała do 75 metrów, a wysokość, na której załoga samolotu musi zobaczyć światła podejścia spadła do zera. Wymierną korzyść z uruchomienia systemu ILS CAT III B gdański port dostrzegł już w pierwszym roku jego działalności. Dwa lata temu w Gdańsku nie odwołano żadnego lotu z powodu mgieł. Wynik ten udało się powtórzyć również w minionych dwunastu miesiącach.

Raport Portu Lotniczego Gdańsk wykazał, że w ub. roku nie udało się tam zrealizować 60 operacji lotniczych w ciągu całego roku. Z powodów warunków atmosferycznych nie doszło do 14 lądowań. Większość z tych przypadków dotyczyła skrajnie niekorzystnych i niebezpiecznych wiatrów. Mgła, choć często obserwowana w regionie, nie przyczyniła się do żadnego przekierowania.


- Obserwujemy, że od czasu działania systemu nawigacyjnego ILS kategorii III lotnisko w Gdańsku nie traci z powodu mgieł żadnych operacji. Zagrożeniem dla nas pozostają natomiast intensywne opady śniegu i burze, które na szczęście zdarzają się rzadko. Podobnie zły wpływ na bezpieczeństwo ma niski pułap chmur i silny, porywisty wiatr, wiejący z kierunku wschodniego - wyjaśnił Jarosław Trzoska, kierownik działu operacyjnego Portu Lotniczego Gdańsk.

Połowę niezrealizowanych lądowań w Gdańsku spowodowała awaria techniczna systemu, która nastąpiła 9 i 10 września 2022 roku. W ośmiu przypadkach przyczyną była usterka techniczna samolotu bądź brak uprawnień załogi. Za resztę przekierowań lub odwołań odpowiadała nadmierna absencja kontrolerów ruchu lotniczego pod koniec ub. roku.

Ostatnie komentarze

piorun 2023-02-20 18:30   
piorun - Profil piorun
Może KRK weźmie przykład z GDN i poda całoroczną ilośc niezrealizowanych przylotów i odlotów z powodu mgły. Myślę , że mają takie dane, tylko czym się tu chwalić. Pewnie jest to trzycyfrowa liczba nieodbytych startów i lądowań.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama