Duże zamowienie Air India. Linia zamówi 250 airbusów

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
15 lutego 2023 08:49
Air India kupi 140 wąskokadłubowych airbusów A320neo i 70 A321neo, a także 34 samolotów szerokokadłubowych A350-1000 i sześciu A350-900
Reklama
Dla A350 będzie to debiut na rynku indyjskim. Zamówienie ma na celu zarówno modernizację, jak i rozbudowę floty przewoźnika. Pozwoli na zwiększenie i rozszerzenie zakresu świadczonych usług, uzyskanie statusu przewoźnika premium oraz zaspokojenie rosnącego popytu na podróże w regionie. Dostawy maszyn mają zacząć się wraz z przekazaniem pierwszego A350-900 pod koniec 2023 roku.

- Airbus od dawna jest partnerem Air India, a nowe samoloty odegrają ważną rolę w realizacji Vihaan.AI - kompleksowej strategii transformacji i rozwoju naszej firmy. Kluczowym elementem tej transformacji jest znacząca rozbudowa sieci tras, zarówno w kraju, jak i za granicą, połączona z podniesieniem jakości usług naziemnych i pokładowych do standardów klasy światowej. Złożone właśnie zamówienie oznacza początek nowego rozdziału współpracy tak dla Airbusa, jak i Air India - powiedział Campbell Wilson, prezes Air India.

- To historyczny moment dla Airbusa i Air India. Indie stoją u progu międzynarodowej rewolucji w transporcie lotniczym i jesteśmy zaszczyceni, że partnerstwo z firmami Grupy Tata i nasze samoloty pomogą napisać nowy rozdział w historii krajowych połączeń lotniczych. Wyjątkowe możliwości A350 uwolnią stłumiony potencjał indyjskiego rynku lotów długodystansowych, a zastosowane w tej maszynie technologie, duży zasięg i wyjątkowy komfort podróży umożliwią zaoferowanie pasażerom nowych tras przy lepszej ekonomice eksploatacji i zrównoważonym rozwoju przewoźnika. Z kolei samoloty rodziny A320 będą rentownym i wszechstronnym narzędziem do dalszej demokratyzacji i dekarbonizacji podróży lotniczych w kraju – od poziomu krajowego, przez regionalny po międzynarodowy - mówi Christian Scherer, dyrektor ds. handlowych i międzynarodowych w Airbusie.


W ciągu następnej dekady Indie będą miały największą populację na świecie, ich gospodarka będzie rozwijać się najszybciej spośród krajów G20, a rosnąca klasa średnia będzie wydawać więcej na podróże lotnicze. W rezultacie ruch pasażerski w Indiach będzie szybko rósł, w tym na trasach transkontynentalnych do USA, Europy i w regionie Azji i Pacyfiku, do obsługi których A350 jest zoptymalizowany.

A350 to najnowocześniejszy samolot szerokokadłubowy na świecie w kategorii 300-410 miejsc. W zaprojektowanej od podstaw konstrukcji inżynierowie Airbusa zastosowali najnowocześniejsze technologie i rozwiązania aerodynamiczne, zapewniające wyjątkowe rentowność użytkowania i komfort podróży. Silniki nowej generacji i zastosowanie lekkich materiałów kompozytowych zapewniają A350 25-procentową przewagę pod względem zużycia paliwa, kosztów operacyjnych i emisji dwutlenku węgla (CO2) w porównaniu z konkurencyjnymi samolotami poprzedniej generacji. Samolot wyróżnia kabina w konfiguracji 3-klasowej, najcichsza wśród wszystkich samolotów szerokokadłubowych. Oferuje ona pasażerom i załodze najnowocześniejsze usługi pokładowe, zapewniające wyjątkowe wrażenia z wielogodzinnych podróży.

A321neo należy do najlepiej sprzedającej się rodziny wąskokadłubowych samolotów A320. Ma wśród jej członków najdłuższy kadłub, wygodnie mieszczący od 180 do 220 pasażerów w typowym układzie dwuklasowym i aż 244 w układzie o większej gęstości ustawienia foteli. A320neo uchodzi za najwygodniejszy samolot krótkiego i średniego zasięgu na świecie. Zazwyczaj może pomieścić od 140 do 170 pasażerów, a maksymalnie może ich zabrać 180. Zastosowane w nim technologie pozwalają na co najmniej 20-procentową redukcję spalania paliwa i emisji CO2, a także 50-procentową redukcję emitowanego hałasu w porównaniu z samolotami poprzedniej generacji.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama