Airbus dostarczył tylko 20 samolotów w ub. miesiącu

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
13 lutego 2023 09:30
Spółka Airbus nie zaczęła dobrze trwającego roku kalendarzowego. Producent dostarczył w ub. miesiącu tylko 20 samolotów, czyli o jedną trzecią mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W tym samym miesiącu Airbus przyjął 37 nowych zamówień.
Reklama
Airbus dokonał podsumowania ub. miesiąca. Okazało się, że w styczniu br. europejski producent samolotów dostarczył tylko 20 maszyn, czyli o jedną trzeciej mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Wówczas przekazano klientom 30 statków powietrznych. Jednocześnie, Airbus przyjął 37 nowych zamówień. Viva Air Colombia z jednego samolotu Airbus A320neo zrezygnowała. Jak odnotowała Agencja Reutera, początek każdego roku jest okresem spokojniejszym. Zauważono jednak, że spowolniona produkcja europejskiej spółki związana jest z ograniczoną dostępnością kluczowych części i komponentów, w tym silników odrzutowych.

- W ub. miesiącu odnotowano 20 dostarczonych samolotów, co jest spokojnym i stonowanym początkiem roku - skomentowała Chloe Lemarie, analityk lotnicza.


Strategia spółki Airbus na 2023 rok zakłada dostawę przynajmniej 720 samolotów komercyjnych. Taki sam cel ustanowiono na ub. rok, lecz wówczas liczba ta okazała się nieosiągalna z uwagi na niestabilną i niepewną sytuację rynkową. Ostatecznie, Airbus dostarczył w ub. roku 661 maszyn.

Choć styczniowa liczba dostaw może nie napawać optymizmem, w ub. miesiącu doszło do przełomu w relacjach Airbusa z Qatar Airways. Producent polubownie porozumiał się z katarskim przewoźnikiem, a podpisana ugoda pozwoliła obu stronom na wznowienie wzajemnych relacji biznesowych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama