Gość Pasażera: Andrzej Kacperski (Lagardère Travel Retail)

8 lutego 2023 12:06
Prezes Lagardère Travel Retail w Polsce odpowiada na pytania o skutkach pandemii i wyzwaniach jakie stoją przed jego firmą, a także o planach na najbliższą przyszłość.
Reklama
Pasazer.com: Pandemiczne lata 2020 i 2021 naraziły spółkę na wielomilionowe straty. Jakie są perspektywy na 2022 r. i kiedy Lagardère Travel Retail w Polsce zacznie znów przynosić zyski?

Andrzej Kacperski: Już w maju ubiegłego roku pasażerowie zaczęli wracać na lotniska. Po dwóch latach pandemicznych wyrzeczeń odżyły zwłaszcza podróże turystyczne. Podróżujący chętnie wydawali oszczędności z lockdownów, co przełożyło się na wzrost obrotów w lotniskowych sklepach. Zgodnie z prognozami IATA dla Europy ruch pasażerski wróci do poziomu z 2019 r. w 2024, może w 2025 r. Zakładamy przy tym, że bieżący, 2023 r. może przynieść chwilowe zahamowanie trendu wzrostowego. Konsumenci mocniej odczują inflację i będą ograniczać wydatki, w tym na podróże. Jeżeli chodzi o nasze wyniki, jesteśmy bardziej optymistyczni. Spodziewamy, że do poziomu sprzedaży sprzed pandemii wrócimy już pod koniec roku.


Pasazer.com: Jakie są obecnie najważniejsze wyzwania biznesowe stojące przed Lagardère Travel Retail w Polsce?

Andrzej Kacperski: Przede wszystkim, tak jak pozostali uczestnicy rynku, będziemy musieli zmierzyć się z narastającym kryzysem. Związane z nim wyzwania to m.in. rosnące koszty, w tym koszty energii, oraz potencjalne zakłócenia w łańcuchach dostaw. W związku z inflacją i jej konsekwencjami dla domowych budżetów, przygotowujemy się też na mniejszą aktywność ze strony konsumentów. Wierzymy przy tym, że to czasowa perspektywa. Mamy też to szczęście, że Lagardère Travel Retail jest stosunkowo odporna na zmiany w wybranych segmentach rynku. Na naszą korzyść działa tu dywersyfikacja portfela.

Pasazer.com: Na jakim etapie jest spór Lagardère Travel Retail z PPL o przetarg na powierzchnie sklepowe na Lotnisku Chopina?

Andrzej Kacperski: Nie ma żadnego sporu – już jakiś czas temu zawarliśmy ugodę z PPL. Nasza współpraca układa się bardzo dobrze, zarówno na lotnisku w Warszawie, jak i w innych lokalizacjach.


Pasazer.com: Jak zmieniło się zachowanie kupujących na lotniskach w trakcie pandemii i po jej zakończeniu?

Andrzej Kacperski: Największą zmianą jest profil statystycznego pasażera, który wyraźnie „odmłodniał”. Średnia wieku podróżujących na polskich lotniskach przed pandemią to 44 lata, a dziś – 36 lat. Wraz z nią zmieniły się oczekiwania, na które odpowiadamy m.in. poprzez innowacyjne rozwiązania w sprzedaży. Co ciekawe, zmieniło się też to, że teraz pasażerowie częściej kupują dla siebie niż dla innych. Wprowadzamy więc odpowiednie zmiany w kategoriach produktów.

Pasazer.com: Czy w sklepach lotniskowych widać już powrót ruchu służbowego?

Andrzej Kacperski: Ruch biznesowy pozostaje na niskim poziomie. Liczba osób, które podróżują służbowo wyraźnie spadła w stosunku do 2019 r. Latają głównie osoby z kadry zarządzającej; zespoły zostały przy spotkaniach online. Ta zmiana jest widoczna zwłaszcza w obrotach punktów gastronomicznych z nieco droższą ofertą. Takie lokale były chętnie odwiedzane przez klientów biznesowych.

Pasazer.com: Czy Lagardère Travel Retail jest zainteresowana obecnością na lotnisku w Radomiu?

Andrzej Kacperski: Na razie jesteśmy skupieni na rozwijaniu oferty grupy na innych lotniskach, gdzie wciąż wdrażamy nowe koncepty. Tylko pod koniec ubiegłego roku otworzyliśmy np. niezwykły #VisitKraków na lotnisku w Balicach. Sklep w ciekawy sposób łączy sprzedaż pamiątek z funkcjami… selfie roomu. Niedługo otworzymy podobnie oryginalną przestrzeń w Rzeszowie pod szyldem #VisitPodkarpackie. W planach są też kolejne premiery, m.in. na lotnisku w Modlinie.


Pasazer.com: Jakie są plany rozwoju Lagardère Travel Retail w Polsce na najbliższe lata?

Andrzej Kacperski: Przede wszystkim chcemy dalej tworzyć nowe, kreatywne koncepty – mam nadzieję, że równie udane, co ostatnie Inmedio TOP&POP i 1Minute Smacznego! Zamierzamy też licznie otwierać nowe punkty, głównie w parkach handlowych. Z innych ważnych planów – mamy przed sobą finalizację zakupu Costa Coffee w Polsce, która powinna nastąpić już w pierwszym kwartale 2023 r.

Pasazer.com: Dziękuję za rozmowę.

Lagardere Travel Retail zarządza w Polsce siecią ponad 900 punktów sprzedaży prowadzonych pod 40 różnymi brandami w ramach 3 linii biznesowych: Travel Essentials, Duty Free & Fashion i Foodservice. Spółka jest największym operatorem sklepów i punktów gastronomicznych na polskich lotniskach i właścicielem takich popularnych marek jak Aelia Duty Free, Aelia Duty, Inmedio, Fashion Gallery czy So Coffee oraz Flying Bistro.

Fot.: Lagardère, mat. prasowe.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy