Ryanair na Lotnisku Chopina. Z dużej chmury dość mały deszcz?

27 stycznia 2023 11:00
4 komentarze
Znamy letnie plany Ryanaira z Lotniska Chopina. Czy to tylko rozgrywka taktyczna z Modlinem, czy też jednak wstęp do istotnego rozwoju?
Reklama

Irlandzki przewoźnik poinformował, że ustalił swoją ofertę z Lotniska Chopina w lecie 2023 roku. Będzie to pięć kierunków, łącznie 16 rejsów tygodniowo, co oznacza oferowanie na poziomie przekraczającym nieco 180 tys. foteli. Nie znamy jeszcze planów linii z Modlina. Jednak jest prawdopodobne, że będzie około dziesięciokrotnie większe. Najciekawsze pytania dotyczą jednak interpretacji tej decyzji. Jakie ma ona znaczenie w aglomeracji warszawskiej, co oznacza w relacjach linii z lotniskiem w Modlinie i co może zapowiadać w przyszłości.


Zacznijmy może od wyboru punktów – Bruksela/Charleroi, Wiedeń, Majorka, Alicante i Pafos. Uzasadnione jest chyba stwierdzenie, że dobrane są one w pewnym stopniu przypadkowo. Podobne efekty linia osiągnęłaby na przykład na trasach do Paryża, Rzymu, Londynu lub na Wyspy Kanaryjskie. I oczywiście nie obawiała się tu np. konkurencji Wizz Aira, gdyż wielokrotnie udowodniła, że chętnie jej szuka. Ryanair, przede wszystkim, chciał pokazać, modyfikację swojej warszawskiej strategii, pogrozić palcem Modlinowi, jak również wykorzystać sporo wolnego miejsca na Okęciu.

Dla lepszego rozumienia sytuacji i przewidywania przyszłości kluczowe jest stwierdzenie, że oba lotniska obsługują różne segmenty rynkowe, i tu chodzi głównie o geografię. Rejony na Południe od Warszawy na pewno preferują Lotnisko Chopina. Jednak i model oraz jakość obsługi ma znaczenie. FR przekonał się, że istnieje i rozwija się w Europie segment rynku, który jest skłonny zapłacić więcej za krótszy dojazd, jak również za lepszy serwis. Wejście, dla siebie na nowe, główne lotniska europejskie przyniosło mu wiele dodatkowego ruchu.

Uważamy właśnie, że to nie rozgrywka z Modlinem, ale starania o dodatkowych pasażerów, są głównym motywem powrotu do WAW. A moment jest sprzyjający, również dlatego, że powoli wchodzą w decydującą fazę rozmowy z głównym warszawskim lotniskiem. A Lotnisko Chopina nie może być tak buńczuczne, jak przed pandemią. Natomiast w przypadku Modlina pamiętajmy, że dla znacznej części Polski jest on zdecydowanie lepiej położony niż WAW. Nawet bez w pełni uzasadnionego łącznika kolejowego. Nie wiemy też przez jak długi okres dla wielu nieźle sytuowanych mieszkańców w naszych krajach sąsiednich Modlin będzie numerem jeden. Ruch ten niewątpliwie obecnie rośnie.


Najciekawsze są jednak pytania o przyszłość. Ultra-tani gigant, jak Ryanair nie wchodzi na nowe, duże lotnisko z bardzo ograniczoną ofertą na dłużej. Nie opłaca mu się to kosztowo. Najprawdopodobniej planuje już jej istotne rozszerzenie. I nie musi się obawiać, że w kolejnych sezonach zabraknie mu slotów. Nie oznacza to, że będzie redukował ofertę z Modlina. Te produkty mogą i powinny rozwijać się równolegle ze zdecydowaną przewagą ultra-taniej. Natomiast dalsze próby blokowania modlińskiej inwestycji przez PPL osiągną efekt strzału w kolano. Szybciej niż to uzasadnione rozwijać się będzie oferowanie irlandzkiej linii z WAW. A jak by tego było mało, nie będzie szans na przenoszenie do Modlina rosnącej części oferty Wizz Aira i linii czarterowych. Warto pamiętać, że nie wystarczą inwestycje. Konieczne będą modyfikacje cennika opłat lotniskowych, tak aby przewoźnicy, a szczególnie Wizz Air podjęli konkurencję z Ryanairem.

I na koniec efekt radomski. Widzimy już wyraźnie do czego prowadzi obecna warszawska strategia naszych decydentów. Blokowanie rozwoju Modlina nie spowoduje, że tani ruch przeniesie się do Radomia tylko będzie pączkował w Warszawie. A tu za kilka sezonów może pojawić się problem zablokowanych inwestycji w WAW, które mogły zwiększyć jej przepustowość prawie do 30 mln pasażerów. Za kilka miesięcy przekonamy się też jaki rzeczywisty potencjał ma lotnisko w Radomiu. Póki co biura podróży testują zainteresowanie pasażerów ofertą z nowego lotniska. Jeśli jednak nie sprzedadzą wystarczającej liczby miejsc, czartery znikną z ich oferty.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
krzysiekl 2023-01-31 17:30   
krzysiekl - Profil krzysiekl
Zarówno Radom jak i Modlin mogą się okazać w przyszłości niepotrzebne.
Dobrze zarządzany CPK zastąpi wszystkie okoliczne lotniska (o ile dostanie taką szansę).
krzysiekl 2023-01-31 17:28   
krzysiekl - Profil krzysiekl
ja bym nie szalał z tymi hasłami "ultra tani". Bilety są w różnych cenach. Zdarza się i tak, że na jakiś tam dzień LOT jest tańszy od Ryanaira.
Często na trasie Warszawa - Londyn to Wizzair jest najtańszym przewoźnikiem.
Według mnie należy odchodzić od haseł "ultra tani", "tani", "tradycyjny". Wszystko się ujednolica, każdy przewoźnik jest po prostu nieco inny. Ne ma już jednak wyraźnych podziałów, poza jednym: sprzedawanie, lub nie, biletów przesiadkowych.
usuniety 2023-01-27 18:09   
usuniety - Profil usuniety
Co się stało się? Szklany sufit? w 2022 co tydzień przybywało 1000 subskrybentów, a w 2023 stanęło na 157 tysiącach i stoi? Może zaszkodził wywiad z Gąsiorowskim? Gąsiorowski kojarzy się z Bagsikiem i Art-B? Kiedyś dawno, dawno było Art-B, teraz mamy GetBack i znów pojawia się w relacjach Stonogi i Jegierskiego nazwiska Bagsik, Morawiecki?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy