Gość Pasażera: Tomasz Kloskowski (Port Lotniczy Gdańsk)

24 stycznia 2023 09:00
Tomasz Kloskowski, prezes spółki Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy odpowiada na nasze pytania dotyczące kłopotów z kontrolerami ruchu lotniczego, współpracy z agentem cargo, zrealizowanych i planowanych inwestycji oraz perspektyw rozwoju pomorskiego portu lotniczego.
Reklama
Pasazer.com: Czy jest Pan w kontakcie z szefostwem PAŻP w sprawie braków kontrolerów ruchu lotniczego na wieży w Rębiechowie o czym znów stało się głośno? Jakie są szanse na rozwiązanie tego problemu, który grozi wstrzymaniem operacji lotniczych na gdańskim lotnisku?

Tomasz Kloskowski: Oczywiście, że jestem w stałym kontakcie z szefostwem PAŻP i ich działań merytorycznych dotyczących niewielkiej ilości „strajkujących przy użyciu zwolnień lekarskich” kontrolerów zbliżania. Problem ten jest cały czas rozwiązywany przez PAŻP i nie grozi nam wstrzymanie ruchu lotniczego na gdańskim lotnisku. Nie grozi też naszym liniom lotniczym i pasażerom zagrożenie bezpieczeństwa wykonywania lotów i ubolewam nad tym, że związkowi kontrolerzy lotów do perfekcji nauczyli się wykorzystywać media w swoich sprawach i straszą nam pasażerów nieustannie. Mam też wielki szacunek do kierownictwa PAŻP i pracujących normalnie kontrolerów w Gdańsku za decyzje podejmowane w sytuacjach kryzysowych i zapewnianie właściwej oraz bezpiecznej obsługi ruchu lotniczego w Gdańsku. Po szczegóły niniejszego odsyłam jednak do kierownictwa PAŻP.


Pasazer.com: Jak spisała się w szczycie wakacyjnym nowa część portu lotniczego w Gdańsku, czyli pirs zachodni?

Tomasz Kloskowski: Pasażerowie są z niej bardzo zadowoleni, mają dodatkową komfortową przestrzeń do korzystania i powolutku zapominają o słabszych standardach obsługi w starym terminalu T1 zbudowanym w 1997 roku. My zaś obserwujemy pasażerów, jak korzystają z niniejszej infrastruktury i poprawiamy te elementy, które takich poprawek wymagają. Zawsze jest bowiem tak, że to pasażerowie pokazują nam co i gdzie wymaga korekty.

Pasazer.com: Jak radzi sobie Welcome z obsługą cargo w Gdańsku? Czy to był jedyny chętny do przejęcia tej działalności?

Tomasz Kloskowski: Welcome radzi sobie znakomicie z obsługą cargo w Gdańsku. Wyniki są lepsze niż zakładał biznes plan, mimo, że jest to dopiero trzeci miesiąc ich samodzielnej działalności. Zaletą posiadania agenta cargo takiego jak Welcome, który ma w Polsce sieć lotniczych magazynów cargo oraz bezpośrednich kontaktów z liniami lotniczymi jest fakt, że już po dwóch miesiącach od rozpoczęcia tej działalności uruchomiono bezpośrednie regularne połączenie RFS (Road Feeder Service - przewożenie lotniczego cargo ciężarówkami -przypis redakcji) Gdańsk-Warszawa. Jestem bardzo zadowolony z przekazania tej działalności w ręce profesjonalistów z Welcome i mimo, że to nie był jedyny chętny do przejęcia tej działalności to był to nasz bardzo dobry wybór.

Pasazer.com: Jak idzie inwestycja Airport City i kiedy zostanie ostatecznie zakończona? Jakie są następne plany inwestycyjne spółki?

Tomasz Kloskowski: Obecnie Alpha (czyli pierwszy budynek kompleksu) jest skomercjalizowany w 60 proc. Planujemy dobić w tym roku do 80 proc. i jeśli nam się to uda to w przyszłym roku rozpoczniemy budowę drugiego budynku Bravo.

Pasazer.com: Zakładając, że CPK ruszy w 2028 r., jaki udział pasażerów i towarów port w Baranowie odbierze Gdańskowi?

Tomasz Kloskowski: CPK „odbierze” Gdańskowi tyle samo pasażerów ile Warszawa-Chopin „odbiera” dzisiaj. Czyli z naszego punktu widzenia nic się nie zmieni.

Pasazer.com: W którym segmencie ruchu lotniczego widzi Pan największy potencjał do rozwoju portu?

Tomasz Kloskowski: Obecnie silnikiem, który ciągnie rozwój ruchu lotniczego to ruch niskokosztowy i spodziewam się, że w najbliższych latach tak już pozostanie. Na powrót do dawnej aktywności ruchu tradycyjnego musimy jeszcze trochę poczekać.


Pasazer.com: Jakie linie lotnicze chciałby Pan pozyskać lub namówić na zwiększenie obecności w Gdańsku w 2023 r. i w następnych latach?

Tomasz Kloskowski: Na zwiększenie obecności chciałbym namawiać wszystkie linie lotnicze operujące dziś do Gdańska. Z nowości nieustannie będziemy walczyć o British Airways z Londynem, Air France z Paryżem i Fly Dubai z Dubajem. Wejście Turkish Airlines do Katowic też powoduje nasze zainteresowanie tym przewoźnikiem, ale tutaj jeszcze mamy konieczną renegocjację umowy lotniczej, na którą nie mamy żadnego wpływu.

Pasazer.com: W czym upatruje Pan fiasko lotów z Gdańska na Dominikanę?

Tomasz Kloskowski: Teraz już wiem, że nie tylko popyt decyduje o powodzeniu takich lotów, ale też dostępność odpowiednich samolotów i polityka touroperatorów.

Pasazer.com: Jakie widzi Pan szanse na otwarcie połączeń dalekiego zasięgu z Gdańska?

Tomasz Kloskowski: Jeśli chodzi o loty czarterowe to jest to jak najbardziej realne. Jeśli chodzi o loty regularne to musimy jeszcze trochę na nie poczekać – jesteśmy za małym rynkiem jeszcze.

Pasazer.com: Jakie są trzy najważniejsze cele do osiągnięcia przez spółkę w 2023 r.?

Tomasz Kloskowski: Osiągnięcie zysku, ustanowienie nowego rekordu w rocznej ilości obsłużonych pasażerów i zawarcie kontraktu na rozbudowę bazy jednej z firm operującej na naszym Lotnisku.

Pasazer.com: Dziękuję za rozmowę.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy