Gość Pasażera: Arunas Skuja (Finnair)

17 stycznia 2023 11:44
1 komentarz
Z Arunasem Skują, dyrektorem regionalnym Finnaira na Państwa Bałtyckie i Europę Wschodnią rozmawiamy o nowej strategii, najbliższych planach linii oraz o przyszłości przewoźnika w Polsce. Z Balic linia będzie latać aż 11 razy w tygodniu!
Reklama
Pasazer.com: Jakie są największe wyzwania, które musicie rozwiązać, aby powrócić do zysków i kiedy spodziewacie się, że Finnair znów będzie rentowny?

Arunas Skuja: Strategia Finnaira od dawna opierała się na łączeniu Europy i Azji krótką trasą północną, z wykorzystaniem rosyjskiej przestrzeni powietrznej. Po inwazji Rosji na Ukrainę i późniejszym zamknięciu rosyjskiej przestrzeni powietrznej, czasy lotów do azjatyckich destynacji Finnaira znacznie się wydłużyły, co osłabiło rentowność firmy. Finnair gruntownie zmienił swoją strategię. Strategia Finnaira, opublikowana we wrześniu 2022 roku, ma na celu powrót do rentowności niezależnie od zamkniętej rosyjskiej przestrzeni powietrznej.


Pasazer.com: No właśnie. Po inwazji Rosji na Ukrainie i zamknięciu syberyjskiej przestrzeni powietrznej poprzednia strategia Finnair załamała się. Jak zdefiniowałby Pan nową strategię biorąc pod uwagę, że wojna na Ukrainie może trwać latami, a po przystąpieniu Finlandii do NATO znacznie trudniej będzie uzyskać od władz rosyjskich prawa do lotów nad Syberią?

Arunas Skuja: Nasza nowa strategia ma na celu powrót do rentowności niezależnie od zamkniętej rosyjskiej przestrzeni powietrznej i skupia się na budowie konkurencyjnej linii lotniczej, a jej celem jest osiągnięcie porównywalnego EBIT do poziomu sprzed pandemii, czyli w wysokości, co najmniej 5 proc. od połowy 2024 r. Kluczowe działania mające na celu osiągnięcie tego celu obejmują geograficznie bardziej zrównoważoną siatkę łączącą Europę z Azją, Indiami i Bliskim Wschodem oraz Ameryką Północną poprzez macierzysty hub Finnaira w Helsinkach, w tym kontynuację silnej obecności krajowej. Kolejnym punktem jest optymalizacja floty oraz wzmocnienie przychodów jednostkowych poprzez rozszerzenie oferty cyfrowej i konkurencyjne produkty. Będziemy wykorzystywać nasze partnerstwa, w szczególności sojusz oneworld w celu wzmocnienia dystrybucji, zasięgu sieci i oferty produktowej.


Chcemy obniżyć koszty jednostkowe o ok. 15 proc. w stosunku do poziomu z 2019 r., aby być konkurencyjnym na wszystkich rynkach. Przystępujemy do realizacji strategii na wszystkich frontach. Nowe trasy do Mumbaju i Dauhy to przykłady bardziej zrównoważonej geograficznie siatki połączeń. Ponadto wynegocjowaliśmy zmiany warunków zatrudnienia z niektórymi grupami pracowników i wprowadziliśmy zmiany organizacyjne. W III kwartale 2022 r. podjęliśmy ważne kroki w celu usprawnienia dystrybucji. Nadal analizujemy możliwości zarówno oszczędności kosztów, jak i zwiększenia przychodów.

Pasazer.com: W zakończonym sezonie letnim Finnair znacznie zwiększył swoją podaż na północnym Atlantyku. Czy jest Pan zadowolony z efektów tej zmiany operacyjnej?

Arunas Skuja: Mamy dobre połączenia w całych Stanach Zjednoczonych i latamy do ważnych węzłów lotniczych, z których nasi klienci mogą kontynuować podróż w inne miejsca, np. w ramach sieci American Airlines lub Alaska Airlines. W tym roku z powodzeniem uruchomiliśmy nowe loty do Seattle i Dallas, który jest ważnym centrum przesiadkowym American Airlines.

Pasazer.com: Czy latanie na dłuższych trasach (tj. z pominięciem Rosji) do Azji Południowo-Wschodniej z Helsinek jest ekonomicznie uzasadnione?

Arunas Skuja: Zamknięcie przestrzeni powietrznej ma oczywiście duży wpływ na rentowność naszych lotów do Azji, ponieważ czas lotu wydłużył się od 10 do 40 proc. W efekcie wzrosły koszty paliwa, opłat nawigacyjnych i wynagrodzenia załóg. Nadal obsługujemy kluczowe kierunki azjatyckie, na których jesteśmy obecni od wielu lat. Obserwujemy również wzrost popytu, gdy tylko zniesione zostają ograniczenia w podróżowaniu. Dzięki czemu dodajemy np. więcej lotów do Japonii w sezonie letnim 2023 r. Będziemy latać do Osaki oraz do Tokio na lotniska Narita i Haneda. Naszą rentowność na połączeniach azjatyckich wspiera również duży popyt na przewozy towarowe.

Pasazer.com: Jak będzie wyglądał wasz rozkład lotów na Daleki Wschód po otwarciu głównych rynków azjatyckich, zwłaszcza Chin?

Arunas Skuja: Nadal regularnie oceniamy potencjał tych połączeń, ale niedawno ogłosiliśmy, że zwiększymy liczbę lotów między Azją a Finlandią w lecie 2023 r.


Pasazer.com: Niestety Finnair przestał latać do Gdańska. Jakie są powody tej decyzji?

Arunas Skuja: Ta decyzja była częścią korekt, które wprowadziliśmy do naszego rozkładu w sezonie Zima 2022/2023. W związku z istotnymi zmianami w naszym środowisku operacyjnym, obecnie regularnie dokonujemy przeglądu siatki połączeń. Naszym celem jest dostosowanie planu rejsów do stanu jego najwyższej opłacalności ekonomicznej. Oczywiście dokładamy wszelkich starań, aby zmiany były jak najmniejsze i bardzo przepraszamy za niedogodności, jakie mogą powodować dla naszych klientów.

Pasazer.com: Jak ocenia Pan wyniki Finnaira na polskich trasach? Gdzie Polacy najczęściej latają na pokład Finnaira?

Arunas Skuja: Polska jest ważnym rynkiem dla Finnaira i nadal jesteśmy obecni na trasach z Warszawy i Krakowa. Do Warszawy latamy trzy razy dziennie przez cały rok, a na trasie do Krakowa planujemy zwiększyć częstotliwość lotów z obecnych sześciu tygodniowo w okresie zimowym do 11 latem. Najchętniej wybieranym kierunkiem przez polskich klientów jest oczywiście Finlandia, gdzie stolica Helsinki przyciąga wielu klientów biznesowych oraz turystów. Na kolejnych miejscach znajdują się Oulu i Rovaniemi. Tradycyjnie wielu Polaków wybiera Finnair podróżując do USA (Nowy Jork, Chicago, Los Angeles) i Tajlandii (Bangkok). Cieszy nas również wzrost liczby pasażerów na trasach do Delhi i Singapuru, szczególnie w drugiej połowie roku. Wraz z wznowieniem rejsów do Japonii widzimy również duży popyt na tej trasie, a zwiększona częstotliwość lotów do Tokio i Osaki z pewnością przyciągnie wielu polskich podróżnych.


Pasazer.com: Jakie są wasze plany dotyczące polskiego rynku? Czy możemy spodziewać się nowych tras z Helsinek do regionalnych portów lotniczych w Polsce?

Arunas Skuja: Polska jest ważnym rynkiem dla Finnaira i stale pozostaje istotnym elementem w analizie naszej oferty sieciowej. Widzimy możliwości przyszłego wzrostu na polskim rynku, ale w obecnej chwili nie możemy się podzielić żadnymi nowymi informacjami dotyczącymi połączeń do Polski.

Pasazer.com: Dziękujemy za rozmowę.

Fot.: materiały prasowe

Ostatnie komentarze

mmsyd 2023-01-23 00:11   
mmsyd - Profil mmsyd
Finnair miał przed pandemią super ofertę, do Szangaju z Helsinek było 8 godzin lotu, w porównaniu np. z Amsterdamu, 11 godzin. Dalej ich biznes klasa do Azji w atrakcyjnych cenach, do Bangkoku zawsze latali południową trasą, widać Mt Everest w trakcie lotu BKK>HEL
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy