Lotnisko w Hamburgu obsłużyło 11 mln pasażerów

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
10 stycznia 2023 12:06
W ub. roku kalendarzowym Hamburg Airport obsłużyło 11,1 mln pasażerów. To dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim, ale wciąż 36 proc. mniej niż przed pandemią. Wówczas przez hamburski port przewijało się nawet 17 mln podróżnych w ciągu roku.
Reklama
Lotnisko w Hamburgu dokonało podsumowania ruchu pasażerskiego w ub. roku. Port odprawił w tym czasie 11,1 mln pasażerów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim (5,3 mln osób), ale wciąż o blisko jedną trzecią mniej niż przed pandemią (17,3 mln osób). Mimo wszystko, wynik może świadczyć o postępującej odbudowie ruchu lotniczego w Niemczech. W ub. roku hamburskie lotnisko obsłużyło przeszło 91 tys. operacji lotniczych. Najwięcej pasażerów wróciło do latania, bez zaskoczenia, w drugiej połowie roku po złagodzeniu niemal wszystkich restrykcji w podróżowaniu. Przykładowo, w marcu ub. roku przez Hamburg przewinęło się tylko 682 tys. podróżnych, a w rekordowym październiku ub. roku było ich już aż 1,2 mln - najwięcej od początku wybuchu globalnej epidemii.

2022 rok stał pod znakiem nie tylko pandemii ale również problemów logistycznych na największych lotniskach europejskich. Trudności nie uniknął też Hamburg. Lotnisko ma jednak nadzieję na poprawę sytuacji w tym roku i bardziej przewidywalną siatkę połączeń w szczycie sezonu letniego.


- Branża czeka na powrót rzetelnego, sprawdzonego i przewidywalnego latania w sezonie wakacyjnym. Trzeba odzyskać zaufanie pasażerów, udowadniając, że lot samolotem może być komfortowym doświadczeniem - powiedział Michael Eggenschwiler, CEO Hamburg Airport.

W trwającym roku Hamburg Airport będzie chciało obsłużyć blisko 14 mln osób, utrzymując wskaźnik popandemicznej regeneracji na poziomie 80 proc. W realizacji tego ambitnego celu ma pomóc zwiększona częstotliwość rejsów linii Emirates do Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz uruchomienie nowych rotacji, m.in. linii Vueling do Bilbao oraz linii Wizz Air do Kutaisi. Do hamburskiej siatki połączeń wróci też Genewa, obsługiwana przez linię Swiss.

- Wynik z ub. roku pozwala nam patrzeć w przyszłość z dozą optymizmu i radości. Liczba rezerwacji jest wielce satysfakcjonująca i potwierdza, że pasażerowie chcą latać pomimo wysokiej inflacji. W odpowiedzi na popyt rosną siatki połączeń przewoźników, dzięki czemu oferta z Hamburga będzie bardziej urozmaicona i dostosowana do potrzeb wszystkich profili podróżnych - zakończył Eggenschwiler.

Fot.: Oliver Sorg (Hamburg Airport)
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama