Polska otrzyma system satelitów optycznych od Airbusa

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
07 stycznia 2023 10:00
Kilka dni temu (4.01) Airbus poinformował o podpisaniu kontraktu eksportowego z Polską. Umowa zakłada dostawę systemu satelitów optycznych Airbus S950, z których Airbus Defence korzysta już w konstelacji satelitów Pléiades Neo.
Reklama
4 stycznia 2023 roku Airbus poinformował o podpisaniu kontraktu z Agencją Uzbrojenia, jednostką podlegającą MON, na dostawę systemu satelitów optycznych o wysokiej rozdzielczości. Jest to pierwsza umowa europejskiego producenta na eksport satelitów Airbus S950, z których Airbus Defence korzysta już w konstelacji satelitów Pléiades Neo. Polska otrzyma zestaw dwóch satelitów, segment do obsługi naziemnej. Współpraca zakłada też szkolenie i szereg usług towarzyszących.

Firma Airbus Defence and Space zobowiązała się do dostarczenia systemu rozpoznania geoprzestrzennego poprzez zaprojektowanie, wyprodukowanie oraz wyniesienie na orbitę dwóch satelitów optycznych o wysokiej rozdzielczości, przeznaczonych do obserwacji Ziemi. W ramach inwestycji na terenie naszego kraju Airbus postawi segment do obsługi naziemnej, w tym stację odbioru zobrazowań. Dzięki partnerstwu Polska otrzyma też dostęp do obrazów wykonywanych przez zaawansowaną konstelację satelitów Pléiades Neo, co powinno nastąpić już w tym roku.


- Dzięki temu kontraktowi Polska otrzyma jeden z najbardziej zaawansowanych systemów satelitarnej obserwacji Ziemi. Inwestycja wzmocni Europę i zapewni Polakom szereg suwerennych możliwości w domenie kosmicznej. Z niecierpliwością czekam na rozwój działań z Polską w ramach strategicznego partnerstwa francusko-polskiego - przekazał Jean-Marc Nasr, szef Działu Systemów Kosmicznych w Airbus.

Po wystrzeleniu dwóch satelitów na orbitę z Europejskiego Centrum Kosmicznego w Kourou (Gujana Francuska), zobrazowania będą bezpośrednio odbierane w naszym kraju poprzez infrastrukturę narodowego systemu satelitarnego, co ma być gwarantem autonomii.

Polska jest pierwszym komercyjnym klientem systemu satelitarnego Airbus S950. Ma on zapewniać zaawansowaną możliwość rozpoznania optycznego VHR oraz szybkość reagowania na zadarniowanie na orbicie.

Fot.: Airbus

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N