PLL LOT w czołówce najbardziej punktualnych linii

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
06 stycznia 2023 11:35
Najbardziej punktualną linią na świecie został południowoamerykański przewoźnik Azul Airlines. Na naszym kontynencie bezapelacyjnym zwycięzcą została hiszpańska Iberia, a w ścisłej dziesiątce znalazło się też miejsce dla Polskich Linii Lotniczych LOT.
Reklama

Cirium, opiniotwórcza agencja zajmująca się dostarczaniem danych i statystyk lotniczych, dokonała corocznego podsumowania najbardziej punktualnych przewoźników w ubiegłym roku kalendarzowym. Zwycięzcą "The Platinum Award Operational Excellence" została amerykańska linia Delta Air Lines, która może pochwalić się najlepszym zarządzaniem operacyjnym w kontekście punktualności, złożoności siatki połączeń i umiejętności zwalczania negatywnych skutków opóźnień lub odwołań rejsów.

- Widać, że branża jest w trakcie intensywnej regeneracji. Brawa należą się przede wszystkim linii Delta Air Lines, która ponownie okazała się najlepszym przewoźnikiem, uwzględniając szereg czynników operacyjnych. Delta Air Lines realizowała swoją siatkę połączeń z punktualnością na poziomie 83 proc. i dodatkowo skutecznie zwalczała trudności w następstwie nieprzewidzianych okoliczności - przekazało Cirium.


Ograniczając listę do samej punktualności wykonywanych operacji, Delta Air Lines musiała uznać wyższość wielu przewoźników z niemal każdego zakątka świata. W kompleksowym raporcie, w którym uwzględniono przeszło 31 mln rozkładowych lotów pasażerskich z ubiegłego roku, bezapelacyjnym zwycięzcą na skalę światową została południowoamerykańska linia Azul Airlines. Przewoźnik wykonał w 2022 roku 279 tys. przelotów, a średnia punktualność jego operacji lotniczych wyniosła 88 proc. Tuż za plecami linii Azul Airlines znalazło się All Nippon Airlines oraz Japan Airlines. W pierwszej dziesiątce nie zabrakło też m.in. linii Emirates, Qatar Airways i American Airlines. Za to na próżno można było szukać przewoźników europejskich.

- Cieszyć może sprawiedliwa rywalizacja czołowych linii o miano najbardziej punktualnego przewoźnika. Warto jednak zauważyć, że całościowa punktualność operacji lotniczych w ubiegłym roku była niższa o dwa pkt. proc. od tej odnotowanej w roku poprzednim - zauważyło Cirium.

W zestawieniu linii z naszego kontynentu, nie zabrakło polskiego akcentu. Choć pierwszą czwórkę zdominowało czterech przewoźników z Półwyspu Iberyjskiego z hiszpańską Iberią na czele, nasz LOT uplasował się na wysokim, dziesiątym miejscu wśród europejskich konkurentów, ustępując tylko liniom: (2.) Air Europa, (3.) Iberia Express, (4.) Vueling,(5.) Austrian Airlines, (6.) Norwegian Air Shuttle, (7.) ITA Airways, (8.) Norwegian Air Sweden oraz (9.) Finnair. Punktualność LOT-owskich operacji lotniczych wyniosła 75 proc.


- Rynek w Europie musi mierzyć się ze skomplikowaną sytuacją gospodarczą i polityczną. Nie przeszkadza to w odbudowie przedpandemicznego ruchu pasażerskiego, która wynosi już 75 proc. stanu sprzed epidemii. Niższa liczba rejsów na tym kontynencie w porównaniu do innych rynków powinna sprzyjać punktualności i stabilności europejskiej siatki połączeń, ale nic bardziej mylnego. Pandemia, wojna, inflacja, braki kadrowe. To tylko garstka z problemów, którym musiało sprostać europejskie lotnictwo w ubiegłym roku. Iberia zwalczała trudności najlepiej, za co należą się jej duże brawa - pochwaliło hiszpańskiego przewoźnika Cirium.

Najbardziej punktualnym lotniskiem w ubiegłym roku zostało Haneda Airport w Tokio. Port w Japonii obsłużył ponad 370 tys. lotów, z czego 90 proc. zrealizowano na czas. W pierwszej dwudzieste zestawienia nie zabrakło europejskich reprezentantów: hiszpańskiego Madrytu Barajas (79 proc. punktualności) oraz norweskiego Oslo Gardermoen (77 proc. punktualności).

- W ubiegłym roku większość państw zdecydowała się na odejście od surowej polityki zwalczania pandemii. Otwarto się na turystów, co pozwoliło na szybką regenerację ruchu lotniczego. Zakłada się, że w ostatnim roku przez lotniska przewinęło się 6,8 mld podróżnych, co stanowi 74 proc. ruchu sprzed globalnych obostrzeń. Najszybciej regenerował się rynek północnoamerykański i to właśnie stamtąd pochodzi większość najbardziej punktualnych portów ze ścisłej czołówki - wskazał Luis Felipe de Oliveira, dyrektor ACI World.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama