100 dreamlinerów dla United Airlines

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
14 grudnia 2022 09:00
United Airlines złożył historyczne zamówienie na zakup samolotów od Boeinga. Jeden kontrakt obejmie kilkaset maszyn.
Reklama
United Airlines ogłosiły dziś największe zamówienie na samoloty szerokokadłubowe złożone przez amerykańskiego przewoźnika w historii lotnictwa cywilnego. Porozumienie United z Boeingiem opiewa na zakup 100 B787 Dreamliner oraz opcję pozyskania kolejnych 100 sztuk. Ta historyczna umowa jest częścią planu strategicznego United o nazwie Next, który ma wzmocnić globalną rolę amerykańskiej linii lotniczej w nadchodzących latach. United spodziewa się odbioru 200 nowych szerokokadłubowców B787 w trakcie ośmiu lat tj. od 2024 do 2032 r. Przewoźnik zapewnił sobie prawo wyboru spośród trzech modeli dreamlinerów (B787-8, B787-9 i B787-10), co pozwala mu na dużą elastyczność w realizacji zapotrzebowania sprzętowego.

United skorzystało również z opcji zakupu 44 boeingów B737 MAX z dostawą w latach 2024-2026 i zamówiło 56 kolejnych MAX-ów z odbiorem w latach 2027-2028. Linie lotnicze spodziewają się, że do końca 2032 r. odbiorą ok. 700 nowych maszyn. W 2023 r. do United będą trafiać dwa nowe samoloty tygodniowo, a w 2024 r. ponad trzy. United prowadzi też modernizację całej swojej floty wąskokadłubowej. Prace modernizacyjne na ok. 100 odrzutowcach mają zostać zakończone w 2023 r., a pozostałe egzemplarze zostaną unowocześnione do końca 2025 r. United zakłada, że ok. 100 samolotów z nowego zamówienia zastąpi starsze boeingi B767 i B777, a wszystkie B767 opuszczą flotę przewoźnika do 2030 r., co spowoduje oczekiwany spadek emisji dwutlenku węgla na jedno miejsce nawet o 25 proc.


- United wyszedł z pandemii jako wiodąca, światowa linia lotnicza i flagowy przewoźnik Stanów Zjednoczonych - powiedział Scott Kirby, prezes zarządu United. - To zamówienie umacnia naszą pozycję lidera i stwarza nowe możliwości dla naszych klientów, pracowników i akcjonariuszy, przyspieszając nasz plan przewożenia większej liczby osób do większej liczby miejsc na całym świecie i zapewnienia pasażerom najlepszych wrażeń w przestworzach - dodał Kirby. - Dzięki inwestycji w modele B737 MAX i B787 United przyspieszy modernizację floty i strategię globalnego wzrostu - powiedział Stan Deal, prezes zarządu Boeing Commercial Airplanes. - Zespół Boeinga jest zaszczycony zaufaniem United do naszych samolotów, które będą łączyć ludzi i transportować ładunki na całym świecie przez nadchodzące dziesięciolecia - stwierdził Deal.

- To zamówienie rozwiązuje nasze obecne potrzeby w zakresie wymiany samolotów szerokokadłubowych na bardziej oszczędne, zapewniając jednocześnie naszym klientom najlepszy komfort — powiedział Gerry Laderman, wiceprezes i dyrektor finansowy United. - A jeśli przyszłość lotów długodystansowych jest tak jasna, jak nam się wydaje, United sprosta tym oczekiwaniom wykorzystując opcje na nowe samoloty szerokokadłubowe. Nie mogę się doczekać przyrostu marży i zysków, które wygenerują te maszyny - skonkludował Laderman.

Fot.: United Airlines, materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N