Airbus A321XLR w kilkunastogodzinnym locie testowym

13 grudnia 2022 15:40
1 komentarz
Samolot Airbus A321XLR o znakach rejestracyjnych F-WXLR jest właśnie (13.12) w powietrzu, realizując ponadprzeciętnie długą rotację testową. Przekraczanie kolejnych granic przez Airbusa śledzi w czasie rzeczywistym nawet 4 tys. użytkowników FlightRadar24.
Reklama
Airbus prowadzi właśnie (13.12) test swojego flagowego produktu, czyli samolotu Airbus A321XLR. Maszyna ma być zdolna do ponadprzeciętnie długich lotów pomimo swoich niewielkich, "wąskokadłubowych" rozmiarów. Egzemplarz o znakach rejestracyjnych F-WXLR opuścił linię produkcyjną europejskiego producenta w Tuluzie w połowie trwającego roku, a jego osiągi są obecnie sprawdzane w powietrzu.

Samolot wystartował z Francji (Tuluza) o godzinie 8:07 i powinien wylądować w tym samym miejscu o godzinie 20:55, czyli po niespełna trzynastu godzinach nieprzerwanego lotu. W momencie pisania artykułu, maszyna Airbus A321XLR znajdowała się na wysokości norweskiego Oslo. Od startu minęło ponad siedem godzin i nic nie zapowiada prędkiego powrotu do Francji. Samolot z każdą minutą oddala się od fabryki europejskiego giganta.


Piloci kolejnego już z kolei rejsu testowego wykonali na niebie, na wysokości Zatoki Baskijskiej, napis XLR ("Ultra Long Range"). Maszyna Airbus A321XLR otrzymała nawet specjalne malowanie z motywem przewodnim "Flying Xtra Long Range". Na kadłubie samolotu można dostrzec wizerunki czterech miast: Nowego Jorku, Rzymu, Londynu i New Delhi. Airbus ma nadzieję, że wprowadzenie produktu na rynek umożliwi przewoźnikom uruchomienie bezpośrednich połączeń m.in. z Nowego Jorku do Rzymu i z Londynu do New Delhi, realizowanych właśnie najnowszym wąskokadłubowcem.

Samolot Airbus A321XLR ma wejść na rynek nie wcześniej niż w 2024 roku, czyli później niż planował Airbus. Wszystko za sprawą zaostrzonych przepisów przeciwpożarowych. Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego zarekomendowała producentowi wzmocnienie konstrukcji dodatkowych zbiorników paliwa, znajdujących się w dolnej części kadłuba celem zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się ognia powstałego w wyniku awaryjnego lądowania bez wysuniętego podwozia. Opóźnienie nie zniechęciło światowych przewoźników. Maszyna Airbus A321XLR ma być nadzieją na rentowną obsługę dalekodystansowych, lecz mniej obleganych tras.

Fot.: FlightRadar24

Ostatnie komentarze

Pekka 2022-12-14 12:36   
Pekka - Profil Pekka
"napis XLR ("Ultra Long Range"). Maszyna Airbus A321XLR otrzymała nawet specjalne malowanie z motywem przewodnim "Flying Xtra Long Range""

Redaktor czytał, co napisał?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy