Barometr Świat: W Europie trwa powolna poprawa

24 grudnia 2022 09:10
Globalnie, a szczególnie w Europie wyniki większości linii rozkładowych stabilnie poprawiają się. Bardzo dobrze dostosowały one oferowanie do aktualnego popytu. Współczynniki wykorzystania miejsc są na bardzo wysokich poziomach.
Reklama

W Europie wyniki października były nieco lepsze od wrześniowych. W przypadku Europy wpływ czynników zewnętrznych, wyjątkowych, a przede wszystkim, wojny w Ukrainie oraz ograniczeń na ważnych rynkach azjatyckich, ustabilizował się. Jeżeli założymy, że, mniej więcej od września, sukcesywnie spada znaczenie odłożonego popytu, to popyt, który możemy określić, jako normalny, rośnie. Nadal bardzo pozytywnym elementem są bardzo wysokie współczynniki wykorzystania miejsc – PLF-y, tylko niewiele niższe niż te z roku 2019. Znaczna część przewoźników rozkładowych osiąga teraz co najmniej dobre wyniki finansowe. Dla wielu linii, również europejskich, dużym problemem pozostaje znaczna część rynków azjatyckich, a szczególni Chiny.

IATA podaje porównanie miesięczne z wynikami z roku 2021 i 2019. To drugie ma zdecydowanie większą wartość niż porównanie z rokiem ubiegłym, kiedy popyt był silnie zaburzony przez sytuację epidemiologiczną w Europie i na świecie. Przewozy narastająco są podawane tylko w porównaniu z rokiem 2021. Europa – oznacza linie europejskie, Azja – azjatyckie itd.

Dane przewozowe IATA – październik 2022 (według przewoźników z danego obszaru): RPK, ASK, w porównaniu z październikiem 2019 oraz PLF. Porównanie narastająco z 2021.

Globalny trend był prawie identycznych, jak wrześniowy. Cały czas na wiele wskaźników wpływa negatywnie prawie pełny lock down w Chinach. Nadal rozbicie na segmenty podróży międzynarodowych i domestic zdecydowanie pomaga lepiej zrozumieć, jak zmienia się sytuacja na poszczególnych kontynentach i rynkach.

Pod tabelą Nr 2 podajemy komentarz do całości wyników.

Przewozy międzynarodowe i krajowe: październik 2022 do 2019 oraz narastająco do 2021.

W tym miesiącu IATA również nie publikuje danych dla krajowego rynku rosyjskiego.

Globalnie w październiku, w porównaniu z wrześniem, indeks RPK do 2019 poprawił się tylko o 0,4 ppct podczas, gdy we wrześniu było to 0,1 ppct. W przypadku linii europejskich spadek przewozów, w porównaniu z rokiem 2019, był, w porównaniu z wrześniem, mniejszy o 2,4 ppct z tym, że współczynnik wykorzystania miejsc pasażerskich (PLF) był wyższy o 0,1 ppct, a spadek w porównaniu z 2019 był o 0,5 ppct mniejszy. Globalnie PLF był wyższy! o 0,4 ppct, i jego spadek, w porównaniu z 2019, był mniejszy o 0,2 ppct. Relatywnie wyniki linii europejskich były lepsze od wrześniowych. Istotne znaczenie miała tu poprawa sytuacji na wielu kluczowych lotniskach na naszym kontynencie.

Zdecydowana większość linii świetnie dostosowała swoje oferowanie do aktualnego popytu. To był dość powolny, stabilny proces. Przewoźnicy europejscy na trasach międzynarodowych odnotowali wyniki wyraźnie lepsze niż we wrześniu. Jest dość prawdopodobne, że negatywny wpływ wojny ustabilizował się, natomiast powoli odradza się popyt na podróże biznesowe. Na trasach międzynarodowych ogromnym problemem pozostaje znaczna część rynków azjatyckich. Tu spadek w porównaniu z 2019 był tylko o 1,9 ppct mniejszy niż we wrześniu. Po raz drugi nastąpiło pogorszenie indeksu do 2019 na rynku przewozów domestic w Chinach. Tym razem o 8,9 ppct. – do poziomu -69,4 proc. W wielu prowincjach obowiązują bardzo ostre ograniczenia w podróżowaniu.

Po raz kolejny powtarzamy uwagę o ogromnych, negatywnych skutkach zamknięcia przestrzeni trans-syberyjskiej. Zdecydowana większość politologów uważa, że konflikt zbrojny Rosja – Ukraina nie zakończy się w ciągu kilku miesięcy, a razem z nim będą trwały wszystkie powiązane problemy i restrykcje. Na trasach międzynarodowych linie europejskie osiągnęły PLF na poziomie 84,8 proc. wyższym aż o 0,7 ppct niż we wrześniu. Zapewnia on dobrą rentowność zdecydowanej większości siatek przewoźników rozkładowych. Nawet przy utrzymujących się dużych spadkach ruchu najwyżej płatnego.

Wciąż świetne wyniki osiągają przewoźnicy amerykańscy, szczególnie na trasach krajowych, lepsze niż w roku 2019. Pomaga tu niewątpliwie znaczna konsolidacja rynkowa. Zwraca uwaga poprawa najważniejszych wskaźników linii z Bliskiego Wschodu, w tym z rejonu Zatoki Perskiej. Dokonały one wręcz drastycznej korekty oferowania i osiągnęły PLF zdecydowanie wyższe niż w roku 2019. Jak widać z hurra-optymizmu z końca ubiegłej dekady nie pozostało już ani śladu.

Jak pokazujemy w oddzielnym materiale Ryanair i Wizz Air nadal osiągają znacznie lepsze wyniki przewozowe niż trzy lata temu. FR zwiększył przewozy o 13,8 proc osiągając PLF na poziomie aż 94 proc. tylko o 2 ppct niższym niż trzy lata temu. W6 zwiększył przewozy aż o 22,1 proc. Okupił znacznym spadkiem PLF, aż o 4,9 ppct do poziomu 89,4 proc. Niewątpliwie wyniki finansowe FR są istotnie lepsze niż jego mniejszego konkurenta.

Przewozy cargo. Październik 2022 w porównaniu z 2021 i 2019.

W październiku przewozy cargo, mierzone w CTK (tono-kilometrach cargo), spadły, w porównaniu z październikiem 2021, aż o 13,6 proc. To wynik o 3 ppct gorszy niż we wrześniu. Oferowanie było mniejsze o 0,6 proc., a CLF wyniósł 48,7 proc spadając aż o 7,4 ppct.

W porównaniu z 2019 przewozy były mniejsze o 6,2 proc., a oferowanie mniejsze o 8,5 proc. Współczynnik wykorzystania pojemności frachtowej (CLF) wzrósł o 1,2 ppct.

Wyniki kontynentalne - październik 2022 do 2021 i 2019,

Linie europejskie: Do 2021 spadek przewozów w CTK aż o 18,8 proc, przy spadku oferowania o 5,2 proc. CLF wyniósł 55,8 proc. spadek aż o 9,3 ppct. Do 2019, odpowiednio, spadek przewozów aż o 13,2 proc., spadek oferowania aż o 17,1 proc. CLF – poprawa o 2,5 ppct.

Przewoźnicy azjatyccy: Do 2021 spadek przewozów o 14,7 proc., spadek oferowania o 2,8 proc. CLF: 56,1 proc. (-7,8 ppct). Do 2019: Przewozy: -11,8 proc. oferowanie: spadek aż o 15,4 proc. CLF: +2,3 ppct.

Przewoźnicy północnoamerykańscy: Do 2021 spadek przewozów o 8,6 proc. oferowanie +2,4 proc. CLF – 40,1 proc. (-4,8 ppct). Do 2019: Wzrost przewozów o 8,8 proc. wzrost oferowania o 5,9 proc., wzrost CLF-u o 1,1 ppct.

Po hossie na przewozy cargo z okresu pandemii nie pozostało już ani śladu. Wyniki są zdecydowanie gorsze nie tylko niż w roku 2021, ale i w 2019. Spadki nie dotyczą tylko PLF-ów. I jest dość prawdopodobne, że nadal na wysokim poziomie utrzymują się średnie wpływy jednostkowe. Bardzo duże, wręcz ogromne spadki linii europejskich mają związek z zamknięciem trasy trans-syberyjskiej oraz ograniczeniem aktywności gospodarczej Chin. Niestety nie możemy liczyć na szybka poprawę sytuacji, gdyż w Europie i globalnie sytuacja ekonomiczna wciąż pogarsza się.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy