Kto wciąż lata "królową niebios"?

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
08 grudnia 2022 10:05
1 komentarz
Przedwczoraj (6.12) ostatni "Jumbo Jet" opuścił fabrykę Boeinga. Z roku na rok ubywa latających, pasażerskich wersji "królowej niebios". Można powiedzieć, że ostał się dosłownie ostatni bastion. W grudniu br. tylko czterech przewoźników korzysta z tych maszyn.
Reklama
Na naszych oczach zamknięto ważną epokę w historii lotnictwa. W Mikołajki (6.12) ostatni samolot Boeing 747-8F opuścił amerykańską fabrykę w Everett. Maszyna trafi do towarowej linii Atlas Air na początku przyszłego roku. Historia pasażerskiej wersji samolotu skończyła się jeszcze szybciej, bo w 2017 roku. Wówczas ostatni egzemplarz odebrała linia Korean Air. Od tamtego czasu liczba wciąż aktywnych, pasażerskich maszyn Boeing 747 nieprzerwanie maleje. Obecnie na niebie ostał się dosłownie ostatni bastion słynnych "Jumbo Jetów": ich liczba nie przekracza pięćdziesięciu latających samolotów.

Portal "Simple Flying" dokonał podsumowania aktywnych "Jumbo Jetów" i wskazał, które linie lotnicze regularnie korzystają z tych samolotów w bieżącym miesiącu. Okazało się, że tylko czterech przewoźników lata "królowymi niebios". Na szczęście dla europejskich miłośników lotnictwa, największym użytkownikiem maszyn jest niemiecka Lufthansa, więc to właśnie na naszym kontynencie można spotkać najwięcej samolotów Boeing 747.


Linia Asiana Airlines korzysta z jednego dwudziestopięcioletniego samolotu Boeing 747-400 na jednej trasie z Seulu Incheon do Changchun w Chinach. Nieco więcej rotacji tymi maszynami realizuje linia Air China. Przewoźnik używa samolotu Boeing 747-400 na trasie z Pekinu (PEK) do Shenzhen oraz samolotu Boeing 747-8 na trasach z Pekinu (PEK) do Kantonu i Szanghaju. Pięć połączeń realizowanych siedmioma maszynami Boeing 747-8 ma w swojej ofercie linia Korean Air. "Jumbo Jet" w malowaniu koreańskiego przewoźnika regularnie odwiedza Atlantę, Kanton, Honolulu, Los Angeles i Tokio.

Najwierniejszym operatorem "królowej niebios" jest bez wątpienia Lufthansa. Przewoźnik posiada w swojej flocie 27 samolotów Boeing 747-400 oraz Boeing 747-8 i korzysta z przeważającej większości z nich na szesnastu trasach międzykontynentalnych ze swojego głównego hubu we Frankfurcie. Mowa o połączeniach do Bengaluru, Buenos Aires, São Paulo, Tokio, Waszyngtonu, Seulu, Nowego Jorku, Johannesburga, Los Angeles, Miasta Meksyk, Miami, Chicago, Pekinu, Szanghaju, San Francisco i Singapuru. Większość z tych rotacji realizowana jest codziennie. Według "Simple Flying" Lufthansa wykona w tym miesiącu nawet 417 rejsów "Jumbo Jetami".

Ostatnie komentarze

wroord 2022-12-08 14:47   
wroord - Profil wroord
B747 w LH jest jednym z powodow dla ktorego latam z LH choc ich serwis ciagle podupada.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama