Automatyczna odprawa w Gdańsku już działa

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
08 grudnia 2022 09:00
W Porcie Lotniczym Gdańsk uruchomiono automatyczną odprawę paszportową. Dziesięć bramek biometrycznych ABC usprawni kontrolę paszportową, która od teraz będzie odbywała się bez bezpośredniego udziału strażników granicznych.
Reklama

W poniedziałek (5.12) na gdańskim lotnisku odbyło się uroczyste przekazanie dziesięciu bramek paszportowych ABC (Automated Border Control). W wydarzeniu wziął udział m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Dzięki funkcjonowaniu automatycznej kontroli paszportowej opartej na technologii biometrycznej usprawni się procedurę przekraczania granic Rzeczpospolitej Polskiej, zwiększając przepustowość samego lotniska i zachowując nienaruszalność granic. Wcześniej, podobne rozwiązanie wdrożono w pięciu innych polskich portach.


- Cieszę się, że gdański port jest kolejnym lotniskiem, na którym służbę naszych strażników, a konkretnie proces kontroli granicznej, będą wspierać w pełni zautomatyzowane urządzenia. Dzięki nim lotnisko zyska kolejne stanowiska do kontroli podróżnych. Warto podkreślić, że bramki automatycznej kontroli granicznej są w pełni zintegrowane z bazami danych obsługiwanymi przez Straż Graniczą, co pozwoli ustalić, czy dana osoba nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa bądź nie jest poszukiwana. Dodatkowo, dzięki weryfikacji podróżnych z danymi zawartymi w ich biometrycznych dokumentach tożsamości, wykluczona będzie możliwość posłużenia się fałszywym lub cudzym dokumentem - powiedział kontradmirał SG Andrzej Prokopski, komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Podróżnym z Gdańska udostępniono dziesięć stanowisk kontroli automatycznej ABC. Pięć urządzeń zainstalowano w hali przylotów i pięć w hali odlotów. Koszt zainstalowania urządzeń wyniósł ponad 4,2 mln złotych.


- Postęp i technologia stanowią o rozwoju naszego lotniska. Nowe urządzenia dają pasażerom możliwość skorzystania z automatycznej kontroli granicznej. To może zwiększać ich komfort, poprawiać jakość i szybkość obsługi. A to dla nas priorytet. Taki jest dziś standard na dużych, światowych i europejskich lotniskach i taki jest standard na lotnisku w Gdańsku - dodał Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Odprawa za pośrednictwem bramek paszportowych ABC nie zastąpi w pełni obecności strażników granicznych. Ich rolą będzie nie tylko nadzorowanie zautomatyzowanych stanowisk, ale również kontrola pasażerów spoza Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Szwajcarii. Z nowej technologii nie mogą również korzystać niepełnoletni oraz podróżni, których dokument nie jest paszportem biometrycznym.

Fot.: Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama