Airbus inwestuje w firmę Carbon Engineering

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
22 listopada 2022 10:07
Airbus inwestuje w firmę Carbon Engineering Ltd., by wesprzeć największy na świecie ośrodek badawczo-rozwojowy specjalizujący się w bezpośrednim wychwytywaniu dwutlenku węgla z powietrza.
Reklama

Airbus inwestuje w Carbon Engineering Ltd., kanadyjską firmę zajmującą się rozwiązaniami klimatycznymi, prowadzącą największy na świecie ośrodek badawczo-rozwojowy wyspecjalizowany w wychwytywaniu dwutlenku węgla z powietrza atmosferycznego, Direct Air Carbon Capture (DACC).

Inwestycja przyczyni się do sfinansowania części prac badawczo-rozwojowych nad zaawansowanymi technologiami bezpośredniego przechwytywania CO2 z powietrza, prowadzonymi przez Carbon Engineering w Centrum Innowacji w Squamish w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie.

- Technologia DACC firmy Carbon Engineering zapewnia skalowalne, niedrogie rozwiązanie do dekarbonizacji lotnictwa. Jesteśmy wdzięczni Airbusowi za podjęcie działań, pomagających przyspieszyć opracowywanie rozwiązań służących przemysłowi i klimatowi naszej planety
- powiedział Daniel Friedmann, dyrektor generalny Carbon Engineering.

DACC to technologia o dużym potencjale, polegająca na wychwytywaniu emisji CO2 bezpośrednio z powietrza za pomocą wentylatorów o dużej mocy. Po usunięciu CO2 z powietrza można go wykorzystać do produkcji ekologicznego paliwa lotniczego (SAF), które jest kompatybilne z dzisiejszymi samolotami.

Ponieważ przemysł lotniczy nie jest w stanie wychwycić wszystkich emisji dwutlenku węgla uwalnianych do atmosfery u źródła, stawia na wychwytywanie atmosferycznego CO2, który następnie można również bezpiecznie i trwale składować w zbiornikach podziemnych (geologicznych). To rozwiązanie pozwoliłoby sektorowi na wychwycenie bezpośrednio z powietrza ilości emisji gazów równoważnej skutkom jego działalności.

Inwestycja Carbon Engineering jest kluczowym elementem globalnej strategii klimatycznej Airbusa, zmierzającej do rozwoju i wdrażania technologii bezpośredniego przechwytywania CO2 z powietrza, jako jednej z wielu możliwości technologicznych wspierających ambicje przemysłu lotniczego w zakresie dekarbonizacji. Inwestycja ta jest również kluczowym elementem strategii Airbusa mającej na celu zwiększenie wkładu w kanadyjską gospodarkę. Airbus wspiera niedawno uruchomiony program Clean Technology Key Industrial Capability w Kanadzie w ramach Polityki korzyści przemysłowych i technologicznych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama