Flapper: Firma Polaka pozyskuje 6 mln euro na rozwój latających taksówek

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
14 listopada 2022 12:01
Flapper, założona przez Pawła Malickiego globalna platforma lotów prywatnych czarterowych, ogłosiła nową inwestycję o wartości 6 mln euro.
Reklama

Fundusz private equity DXA oraz fundusz inwestycji alternatywnych Arien Invest stały na czele inwestycji. Wzięły w niej udział dotychczasowi akcjonariusze Investidores.VC i SMU. Flapper wcześniej pozyskał kapitał zalążkowy od latynoamerykańskiego funduszu lotniczego Aerotec i wiodącego brazylijskiego akceleratora ACE, a także indywidualnych aniołów biznesu. Malicki nie kryje zadowolenia z pozyskanych funduszy, przede wszystkim podkreślając panującą obecnie niepewną sytuację makroekonomiczną. Zgodnie z nim nowe środki zostaną przeznaczone na inwestycje w technologię, a także fuzje i przejęcia. W ramach ekspansji pionowej planuje skierować swoje zasoby na założenie programu zarządzania fractional ownership, umożliwiając obecnym i przyszłym właścicielom samolotów zakup udziałów w wybranych odrzutowcach, helikopterach i turbośmigłowcach.


- Po sukcesie ekspansji regionalnej w Ameryce Latynoskiej i regionie Florydy Flapper chce teraz umocnić swoją pozycję lidera dzięki innowacyjnym programom zarządzania samolotami prywatnymi, prowadzonym w ścisłej współpracy z naszymi obecnymi operatorami lotów. Nasza aplikacja będzie teraz gotowa zaoferować pełne spektrum usług w zakresie lotnictwa biznesowego, od zakupu indywidualnych siedzeń, poprzez loty czarterowe, aż do zakupu samolotów i zarządzania nimi - przekonuje Malicki.

Dla głównego inwestora DXA, który wcześniej zainwestował w brazylijskie linie lotnicze Modern, zarówno technologie, jak i lotnictwo nie są niczym nowym. Oscar Decotelli, dyrektor generalny DXA, uważa, że prywatne lotnictwo reprezentuje stabilny i wysokowydajny sektor, który jest niedoceniany z punktu widzenia klienta.

W obecnych, kryzysowych perspektywach rynkowych, lotnictwo prywatne to taki inwestycyjny pewniak. Zespół Flappera jest dobrze zorientowany i dobrze wyposażony, aby zbudować „Netjeta rynków wschodzących”. Z niecierpliwością czekamy, aby móc wspierać ich przy rozwoju nowych linii biznesowych. Korzystając z aplikacji mobilnej Flappera, klienci mogą obecnie wyczarterować jeden z 1150 sprawdzonych pod względem bezpieczeństwa samolotów i helikopterów lub wykupić pojedyncze miejsca we wcześniej zaplanowanych lotach. Autorski system wyceny lotu ukazuje zawczasu jego cenę, a sam lot można zorganizować w mniej niż 2 godziny, zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie Flappera. Firma oferuje też loty dzielone w Brazylii, w tym regularny serwis między São Paulo i nadmorskim kurortem Angra dos Reis. Inne oferty specjalne obejmują transfery helikopterem na najważniejsze imprezy w regionie – w tym nadchodzące Grand Prix Brazylii F1 – oraz tzw „empty legs” (loty puste) dostępne w Ameryce Łacińskiej, stanie Florydy i coraz częściej – w Europie.

W 2021 roku Flapper zwiększył swoje przychody rok do roku 2,5-krotnie, podczas gdy zysk brutto firmy wzrósł 3-krotnie w porównaniu do 2020 roku – i 11-krotnie w porównaniu z 2019 r. W pierwszym kwartale 2022 r. odnotował zysk kwartalny, a obecnie liczy 350000 aplikacji użytkowników swojej aplikacji mobilnej. Flapper szacuje, że wartość rynku czarterów lotniczych na Świecie przekracza 10 miliardów dolarów. Rynek USA jest największym i najbardziej płynnym rynkiem lotów prywatnych. Meksyk, trzeci co do wielkości rynek lotnictwa biznesowego na świecie, ostatnio wyprzedził Brazylię pod względem liczby prywatnych odrzutowców, ale pozostaje w tyle pod względem turbośmigłowców i helikopterów. Firma argumentuje, że przyszła elektryfikacja lotnictwa może potroić wielkość sektora general aviation, oferując dostęp do nowych i wcześniej opuszczonych tras i lądowisk, ponieważ obiecuje tańszą, przyjazną dla środowiska i praktycznie bezgłośną alternatywę dla istniejących środków transportu. Aby przyspieszyć wejście całkowicie elektrycznych samolotów do miejskiej i regionalnej mobilności lotniczej, do tej pory Flapper podpisał listy intencyjne z kilkoma producentami OEM. Obejmuje to zarówno konwencjonalne samoloty turbośmigłowe (MagniX), jak i programy eVTOL / eSTOL, takie jak Electra, Jaunt Mobility i Eve Mobility, czy spin-off Embraera. Paweł obecnie zasiada w Radzie Doradczej Eve Mobility.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama