CPK z umową z Foster+Partners

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
11 listopada 2022 09:00
Spółka CPK rozstrzygnęła przetarg na tzw. Master Architekta inwestycji i podpisała umowę z konsorcjum Foster+Partners i Buro Happold Limited. Jego zadaniem będzie zaprojektowanie budynku terminala pasażerskiego, dworca kolejowego oraz węzła transportowego.
Reklama

Pod koniec października br. spółka CPK rozstrzygnęła postępowanie na projekt najważniejszych obiektów w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wczoraj (10.11) przypieczętowano rozstrzygnięcie przetargu wraz z formalnym nawiązaniem partnerstwa z konsorcjum Foster+Partners i Buro Happold Limited. Jego ofertę uznano za najbardziej korzystną w postępowaniu na wybór Master Architekta.

Konsorcjum będzie odpowiedzialne za przygotowanie projektu kluczowych obiektów CPK: węzła transportowego wraz z budynkami lotniczego terminala pasażerskiego oraz dworca kolejowego. Master Architekt będzie także uczestniczył w konsultacjach CPK z najważniejszymi interesariuszami i potencjalnymi generalnymi wykonawcami.


- CPK to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych w naszej części Europy. Pomimo ogromnej skali realizujemy ją zgodnie z harmonogramem, osiągając kolejne kamienie milowe. Dziś realizujemy jeden z najważniejszych z nich, czyli inaugurację współpracy z Master Architektem, który będzie miał największy wpływ na kształt nowego lotniska. Jestem przekonany, że będzie ono nie tylko świetnie wyglądać, ale także zapewni najwyższą jakość obsługi pasażerskiej, która jest najważniejszym założeniem tego przełomowego projektu - powiedział Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Umowę wycenia się na 696 mln złotych netto. Konsorcjum ma przygotować koncepcję projektu w połowie przyszłego roku. Założenia inwestycji obejmują modułowość i przemyślaną konstrukcję, która ma zapewnić efektywną rozbudowę Portu Solidarność. Do 2028 roku ma powstać lotnisko przygotowane do obsługi 40 mln pasażerów rocznie, z możliwością jego bezproblemowego powiększenia do 65 mln podróżnych do 2060 roku.

- Jesteśmy niezmiernie dumni, że zostaliśmy wybrani przez CPK jako Master Architekt i wierzymy, że nasza współpraca pozwoli opracować projekt, który stworzy centrum całkowicie zintegrowanego systemu transportowego. Wierzymy, że to przedsięwzięcie zrewolucjonizuje podróże po kraju i poza nim. Wizja tkanej formy architektonicznej jest świadomie i mocno wyrażona. Może ona kształtować budynek lotniska i prowadzić pasażerów przez jego wnętrza, służąc jednocześnie jako potężne symboliczne odniesienie do bogatego dziedzictwa kulturowego Polski i siły jej zjednoczonego narodu - dodał Grant Brooker, Head of Studio w spółce Foster+Partners.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama