Milczarski: LOT nie przetrwa bez CPK

1 listopada 2022 09:15
2 komentarze
Prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski uważa, że jego linia nie ma szans na przetrwanie bez wsparcia Centralnego Portu Komunikacyjnego. Milczarski powtórzył, że przepustowość Lotniska Chopina nie pozwala na rozwój, a CPK ma wspomóc przewoźnika w zostaniu europejskim liderem.
Reklama
Podczas październikowego posiedzenia senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Rafał Milczarski zapewnił, że projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego powinien być priorytetem w polityce lotniczej naszego kraju. Prezes Polskich Linii Lotniczych LOT nie ma wątpliwości, że polski przewoźnik potrzebuje CPK do dalszego rozwoju, przede wszystkim ze względu na ograniczoną przepustowość Lotniska Chopina.

- LOT bez CPK nie przetrwa. LOT tego projektu i jego realizacji potrzebuje jak kania dżdżu. Na Lotnisku Chopina nie ma już miejsca dla rozwoju, więc absolutnie kluczowe dla nas i dla Polski jest zbudowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego - powiedział Rafał Milczarski, prezes Polskich Linii Lotniczych LOT.


Przed pandemią LOT obsługiwał nawet 10 mln pasażerów rocznie. Po jej wybuchu liczba odprawionych osób zmniejszyła się do poziomu 3 mln podróżnych. Choć w tym roku nie uda się wrócić do przedpandemicznych wyników, za rok ma to być już tylko formalność. W przyszłym roku LOT spodziewa się przewieźć nawet 11 mln pasażerów, pobijając rekord. Według Milczarskiego inwestycja w CPK ma być motorem napędowym dla sektora lotniczego w Polsce i polem do nieograniczonego rozwoju LOT-u. Przewoźnik ma ambicję zostania kluczowym przewoźnikiem na kontynencie europejskim.

- Dzięki Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu, LOT może stać się wiodącą linią lotniczą w Europie. Jesteśmy w stanie eksportować usługi o gigantycznej wartości poza granice naszego kraju - dodał Milczarski.

A konkurencja jest duża. Przykładowo, przed globalną epidemią linia KLM obsługiwała 35 mln podróżnych rocznie, a cała Lufthansa Group aż 145 mln. Lotnisko "Solidarność" ma być gotowe do przyjęcia nawet 40 mln pasażerów w ciągu roku w pierwszym etapie działalności.

Ostatnie komentarze

analityk 2022-11-09 10:41   
analityk - Profil analityk
Niezłe brednie. Ciekawe, że LOT radził sobie dobrze dopóki Milczarski nie zaczął budować "wielkiego LOTu" otwierając Budapeszt i sporo niepotrzebnych połączeń.
LOT ma być średniej wielkości linią o sensownej rentowności która dba o to żeby z Polski były obsługiwane kluczowe z punktu widzenia naszej gospodarki kierunki.
Żadne durne hub, które mają obsługiwać pół Europy. Niech Milczarski spojrzy może jeszcze raz na mapę. Azja jest skreślona na wiele lat. Afryka i Ameryka Płd. nigdy nie będzie znacząca. Zostaje Ameryka Płn. i Europa.
Do obsługi tych kierunków spokojnie wystarczy Okęcia a jak braknie mocy to można kilka lotów do USA przerzucić do Krakowa (dowóz samolotem albo pociągiem bo bez budowania "szprych" komunikacja jest dobra. Kraków może zgarnąć klientów z całej południowej Polski plus tych kilku z Warszawy, którzy nie zmieszczą się na Okęciu.
Czekają nas kryzys i długie lata spowolnienia ze wg na wysokie ceny energii. Gospodarka siada wszędzie a do tego postępuje szybko deglobalizacja. Podróży będzie mniej i częściej na krótkim dystansie, niekoniecznie samolotami.
Nie dajmy się zmylić wynikami tego roku, w którym skumulował się odłożony popyta z poprzednich 2 lat.
sauvi 2022-11-01 17:18   
sauvi - Profil sauvi
Dwa razy nieprawda:
- Lot nie ma szans na samotne przetrwanie na dłuższą metę, z CPK czy bez
- Na lotnisku Chopina są jeszcze spore rezerwym
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy