Koniec epoki. Ostatni Dash 8 Q400 opuści flotę LOT-u pod koniec roku

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
30 października 2022 10:30
LOT żegna się z flotą samolotów turbośmigłowych Bombardier Dash 8 Q400. Ostatni rejs z pasażerami na pokładzie maszyna ma wykonać w 2022 roku. Przewoźnik posiadał w sumie dwanaście takich samolotów, lecz tylko pięć jest obecnie wykorzystywanych.
Reklama

Krótka była to historia samolotów Bombardier Dash 8 Q400 w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Choć pierwsza maszyna tego modelu trafiła do LOT-u dopiero w 2015 roku, zaledwie siedem lat później ostatni egzemplarz pożegna się z Warszawą. LOT chce wycofać flotę maszyn Bombardier Dash 8 Q400 do końca trwającego roku i jest na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu. Z systemu rezerwacyjnego LOT-u wynika, że żadna z rotacji nie będzie realizowana tymi samolotami w 2023 roku.

- Flota samolotów Bombardier Dash 8 Q400 będzie eksploatowana do końca bieżącego roku. Decyzję co do dalszych losów Dash-ów podejmie ich leasingodawca, czyli spółka Nordic Aviation Capital - potwierdziło biuro prasowe LOT-u w odpowiedzi na nasze zapytanie.


Spośród dwunastu maszyn Bombardier Dash 8 Q400 w malowaniu polskiego przewoźnika tylko pięć jest obecnie wykorzystywanych. Proces wycofywania Dash-ów rozpoczął się w marcu dwa lata temu, czyli w momencie wybuchu pandemii koronawirusa. Od tamtego momentu sześć samolotów opuściło szeregi LOT-u, a kolejna maszyna (SP-EQB) jest już uziemiona i czeka na zwrot do Nordic Aviation Capital. Co ciekawe, samolot Bombardier Dash 8 Q400 o znakach rejestracyjnych SP-EQD oraz SP-EQH znalazł nowego użytkownika. Została nim odrodzona brytyjska linia FlyBe.

Pięć pozostałych Dash-ów lata na najkrótszych trasach polskiego przewoźnika. Można je oglądać na trasach krajowych oraz niektórych rotacjach zagranicznych m.in. do Berlina, Rygi, Wiednia, Wilna, Pragi i Budapesztu. Od przyszłego roku LOT zastąpi flotę Dash-ów samolotami Embraer 170 i Embraer 175, które mogą pomieścić odpowiednio 76 i 82 pasażerów. Maszyna Bombardier Dash 8 Q400 zabierała na pokład do 78 podróżnych, lecz charakteryzowała się korzystniejszymi parametrami m.in. w kontekście spalania paliwa. Flota samolotów Embraer 170 jest najbardziej wysłużona. Jej średni wiek to 18 lat. Przykładowo, najstarsza maszyna o znakach rejestracyjnych SP-LDE dotarła do Polski w odległym 2004 roku.

Rezygnacja z Dash-ów ma przyspieszyć proces ujednolicania parku maszyn LOT-u, co pozwoli na oszczędność m.in. w zakresie szkolenia załóg i zaplecza technicznego. W przeszłości większość LOT-owskich samolotów Bombardier Dash 8 Q400 służyło we flocie Eurolotu.

Fot.: K. Moczulski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama