Linia Nigeria Air rozpocznie działalność jeszcze w tym roku

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
20 października 2022 09:00
Linia Nigeria Air uruchomi swoją działalność operacyjną jeszcze w trwającym roku kalendarzowym. Prezydent Nigerii potwierdził, że przewoźnik pojawi się na afrykańskim niebie w grudniu br. po prawie pięciu latach intensywnego planowania biznesu.
Reklama
Linia Nigeria Air zostanie nowym przewoźnikiem lotniczym na afrykańskim niebie. Prezydent Nigerii Muhammadu Buhari potwierdził, że linia rozpocznie swoją działalność już w grudniu br. po prawie pięciu latach intensywnego planowania biznesu. Wcześniej zapowiadano, że przewoźnik nie wzbije się w powietrze wcześniej niż w połowie przyszłego roku, lecz Buhari ustanowił sobie za cel ustanowienie linii lotniczej przed końcem swojej kadencji, która powoli zbliża się do końca.


Plan powstania linii Nigeria Air ujrzał światło dzienne w 2018 roku podczas brytyjskich targów branżowych Farnborough International Airshow. Początkowo, przewoźnik zadeklarował chęć latania samolotami amerykańskiej i europejskiej produkcji na aż 81 trasach w ciągu pierwszych pięciu lat działalności. Ambitne założenia szybko zweryfikował nigeryjski regulator, a realizację samego pomysłu zawieszono. Sytuacji nie poprawiła pandemia koronawirusa, lecz po rozwiązaniu trudności operacyjnych udało się wreszcie ustalić termin inauguracji. Nigeryjski Urząd Lotnictwa Cywilnego przyznał wymagane pozwolenia linii Nigeria Air na okres najniższych pięciu lat. Otrzymanie certyfikatu ATL ("Air Transport License") umożliwia nigeryjskiemu przewoźnikowi wejście na rynek przewozów pasażerskich oraz cargo.

Linia Nigeria Air będzie należała w 49 proc. do linii Ethiopian Airlines, w 46 proc. do trzech lokalnych inwestorów oraz w 5 proc. do nigeryjskiego rządu. Pierwszą trasą nowego przewoźnika ma być rotacja krajowa Abudża-Lagos. W ten sposób uda się połączyć drogą powietrzną dwa kluczowe ośrodki kraju, które dzieli ponad 700 kilometrów drogą lądową. Trasa jest już obsługiwana przez innych przewoźników.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama