KLM z czarną listą agresywnych pasażerów

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
19 października 2022 09:30
Linia KLM wprowadziła czarną listę dla pasażerów, których agresywne zachowanie utrudniało bezpieczną realizację lotów. W przypadku wpisu na niechlubną listę, podróżni nie będą wpuszczani do samolotów przewoźnika przez pięć lat. To pierwsza taka inicjatywa w światowym lotnictwie.
Reklama

Agresywni pasażerowie stosunkowo często przeszkadzają w bezpiecznym realizowaniu operacji lotniczych. Nie trzeba sięgać pamięcią daleko: kilka dni temu LOT-owski dreamliner musiał przymusowo lądować na Azorach ze względu na niewłaściwe zachowanie dwóch podróżnych. Taka postawa pasażerów naraża przewoźników na niepożądane opóźnienia i rosnącą cenę przelotu. Kwestią czasu było więc wprowadzenie rozwiązań, mających na celu minimalizację ryzyka obecności agresywnych pasażerów na pokładzie samolotów. Linia KLM postanowiła stworzyć czarną listę podróżnych dla osób, których zachowanie w przeszłości przeszkodziło w bezpiecznej realizacji lotu.

- Trzeba działać pilnie. Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem, a niestosowna postawa niektórych pasażerów znacząco obniża poczucie bezpieczeństwa wśród naszych klientów i załóg. Nie ma na to najmniejszego przyzwolenia - powiedział Paul Terstegge, wiceprezydent linii KLM ds. usług pokładowych.


Środek znalazł zastosowanie również w linii Transavia, która jest spółką zależną linii KLM. Wpisanie na czarną listę będzie oznaczało dla agresywnego pasażera pięcioletni zakaz lotów na pokładach samolotów obu przewoźników.

- W Transavii nie ma miejsca na agresję. Bezpieczeństwo jest sprawą pierwszorzędną. Jakakolwiek postawa na pokładzie wbrew powszechnym zasadom grozi bezpieczeństwu wszystkich obecnych. Szczególnie źle wyglądała sytuacja na lotach wakacyjnych, m.in. do Chorwacji, podczas których pasażerów pozwalało sobie na niedopuszczalne żarty - dodał Dean Pijzel, wiceprezydent linii Transavia.

Linia KLM ma nadzieję, że w przyszłości czarna lista będzie rozszerzana i wkrótce obejmie współpracę większości przewoźników. Linia oczekuje międzynarodowych i jednolitych regulacji w tym zakresie w celu poprawienia ogólnego bezpieczeństwa na pokładach samolotów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama