Milczarski: LOT na drodze ku odbudowie

18 października 2022 09:00
4 komentarze
LOT jest na dobrej drodze ku popandemicznej odbudowie, twierdzi jego prezes. Choć w tym roku nie uda się jeszcze wrócić do pełni możliwości operacyjnych, za rok polski przewoźnik ma świętować rekordowe wyniki: przewozowe i finansowe. Ma w tym pomóc m.in. pozyskanie sześciu MAX-ów od Blue Air.
Reklama
W 2021 roku LOT odnotował najgorsze wyniki księgowe w swojej historii. Przewoźnik przewiózł tylko 4,1 mln pasażerów i odnotował stratę sięgającą 1,3 mld złotych. Nie przeszkadza to jednak LOT-owi w snuciu ambitnych planów na najbliższe miesiące. I choć powrót do rentowności w tym roku kalendarzowym jest kwestią wątpliwą, 2023 rok ma przynieść rekordowe wyniki, zarówno przewozowe jak i finansowe. Według prognoz LOT ma przewieźć w tym roku nawet 8 mln pasażerów, a w roku kolejnym aż 11 mln podróżnych. Wówczas przewoźnik będzie mógł mówić o pełnej regeneracji po pandemii koronawirusa.

- Wracamy do naszego modus operandi, czyli działania w taki sposób, aby generować nie tylko przychody, ale i zyski. Robiliśmy tak w latach 2015-2019 i zrobimy wszystko, by już ten rok zakończył się dla nas pozytywnym wynikiem. Czy to się uda nie wiem, bo początek był bardzo trudny - powiedział Rafał Milczarski, prezes LOT-u cytowany przez Money.pl.

W związku z zamknięciem rosyjskiej przestrzeni powietrznej oraz wciąż uciążliwymi przepisami covidowymi w państwach azjatyckich, kluczowym rynkiem dla LOT-u będzie ten amerykański. LOT lata do Stanów Zjednoczonych z czterech lotnisk w Warszawie, Krakowie, Rzeszowie i Budapeszcie. W tym segmencie polski przewoźnik polega w dużej mierze na ruchu turystycznym oraz migracyjnym.


- Około 30 proc. przychodów w tym roku wypracujemy na rynku amerykańskim. W sezonie letnim osiągnęliśmy rekordową liczbę 42 połączeń tygodniowo do USA. Średnie obłożenie naszych rejsów przekracza 90 proc. Jeśli chodzi o rynek amerykański, to mamy istotne plany na przyszłość. Chcemy, żeby rejsów było więcej, ale do tego potrzebne są i samoloty, i przepustowość na lotniskach. Ten proces musi trochę potrwać - dodał Milczarski.

W popandemicznej odbudowie ma pomóc przejęcie sześciu samolotów Boeing 737 MAX 8 od upadającej linii Blue Air. Przewoźnik zainteresował się pozyskaniem MAX-ów rumuńskiej linii zaraz po ogłoszeniu przez nią zawieszenia działalności w związku z problemami finansowymi. Jedna z maszyn (o znakach rejestracyjnych SP-LVM) trafi do Polski prosto z amerykańskiej fabryki w Seattle.

- Pozyskanie samolotów od Air Lease Corporation było celem wielu przewoźników. O sukcesie LOT-u zdecydowała szybkość działania oraz znakomite relacje biznesowe, które mamy na rynku leasingowym. Rok 2023 będzie rokiem pełnej regeneracji rynku oraz okresem naszej koncentracji na konsolidacji i stabilizacji siatki połączeń po pandemii. Kolejne embraery oraz boeingi, które zastąpią starzejące się bombardiery, zapewnią Polskim Liniom Lotniczym LOT dodatkowe możliwości, by osiągnąć poziomy przewozów przewyższające te z 2019 roku. O nowościach w zakresie kierunków będziemy informować na bieżąco - poinformował Maciej Wilk, członek zarządu PLL LOT ds. operacyjnych w rozmowie z Rynkiem Lotniczym.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
WsciekłaGrażka 2022-10-20 15:08   
WsciekłaGrażka - Profil WsciekłaGrażka
Prawdziwy, dobry manager wreszcie w LOT. Trzyma mnie krótko, ale wynagradza i docenia za moje starania. Stewardesa.
WsciekłaGrażka 2022-10-20 15:06   
WsciekłaGrażka - Profil WsciekłaGrażka
Niech żyje Prezes Milczarski! Dziękuję za wszystko. Wdzięczna stewardesa. P.S. Niech żyje związek Lidki!
wroord 2022-10-18 14:57   
wroord - Profil wroord
Dodatkowy dochod w wielu liniach to oferowanie platnego WiFi na pokladzie. Samoloty LOTu sa dostosowane do tej uslugi ale LOT jej nie oferuje.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy